Разстроени и невярващи, че стадата им са болни от чума, овцевъди от Велинград зоват за бунт

БАБХ е забранила на частни лаборатории да извършват изследвания за болестта

Поредица от видеа, публикувани във Фейсбук, показват крайно разстроен овцевъд от Велинград, който не вярва, че стадото му е болно от чума по дребните преживни животни. Вчера вечерта БАБХ съобщи, че в животновъден обект във Велинград е констатирано първото огнище на болестта, която вилнееше в страната през 2018 г. В съобщението се посочва, че става въпрос за 1769 овце, установени в 5 взаимосвързани животновъдни обекта. Не се посочва коя лаборатория е доказала наличието на вируса, но вероятно това е Националната референтна лаборатория. Ветеринарни лекари от района ще бъдат дадени на прокуратурата, тъй като повече от две седмици не са сигнализирали официалните ветеринарни власти за чумата, се посочва в прессъобщението.

Наметнат с българското знаме и заобиколен от свои колеги, овцевъдът е убеден в две неща: първо, неговите овце не са болни. И второ, „държавата гледа да ни ликвидира“. Отчаян до пределна степен, овцевъдът говори, че животните му раждат, дават мляко и изглеждат добре, което означава, че той е жертва на заговор, чиято цел е да се унищожат българските стада, а след това и цяла България. Той зове колегите си да го защитят, „защото днес са при мен, утре ще дойдат и при вас“.

Животновъдът казва още, че БАБХ е забранила на частните лаборатории да извършват анализи за зараза с чума. Той е пробвал да занесе проба до пловдивска лаборатория, но оттам са казали, че няма да я изследват заради забраната.

Припомняме, че през август тази година БАБХ провери родните стада за болестта и съобщи, че България е свободна от чума. В същото време в Гърция и в Румъния имаше разкрити десетки огнища. За разлика от други съседни на Гърция страни като Хърватия, България не затвори границите си за внос на овце и кози от засегнатите държави, тъй като контролираше здравния им статус на границите. Имаше опасения, че заразата може да нахлуе от нелегален внос на животни.

Припомняме, че през 2018 г. чумата по дребни преживни животни у нас доведе до масовото евтаназиране на животни най-вече в областите Ямбол и Бургас. Единствено овцевъдът от град Болярово Ана Петрова не допусна стадото ѝ да бъде унищожено, тъй като бе убедена, че животните са здрави. Доброволци от цялата страна бранеха стопанството ѝ и така БАБХ не успя нито да вземе проби за повторно изследване, нито да евтаназира животните. Затова Ана Петрова бе наказана с изключването на стадото ѝ от субсидиите за обвързана подкрепа.

Паметна остава снимката на разплаканата баба Дора, гушнала обречена за евтаназиране коза. Нейното стадо бе в ямболското село Шарково.

Leave a Comment