Младите фермери във фокуса на БАСФ
Какво прави БАСФ е лидер в химическата индустрия и растителната защита
Събитие на БАСФ събра в София стотици млади фермери – новата генерация в земеделието, за да ги запознае с уникалните си продукти за растителна защита, умните приложения в сектора и последните софтуерни решения в подкрепа на производителите.
Форумът бе открит от Красимира Иванова – Мениджър за България на „БАСФ – Решения в земеделието“, която още с първите си думи въведе публиката във впечатляващите мащаби на немската компания. От 112 хиляди служители, 10 000 работят изцяло в развойната дейност. Два милиарда е бюджетът на година за иновации. Един милиард е определен за земеделие. Това прави БАСФ най-инвестиращата в земеделието по отношение на растителната защита и това е много ключово. Хиляда патента на година – това е едно изключителните постижения на БАСФ, коментира мениджърът за България.
Прочети още: Още един начин на БАСФ за увеличаване на земеделския доход: Инхибитори за тор и въглеродни сертификати
В завод Verbund работят толкова хора, колкото са жителите на Габрово, а релсите в него са с дължината от Пловдив до Бургас.
Красимира Иванова се опита да изброи индустриите, в които продуктите на БАСФ присъстват – автомобилостроенето (включително и на Ферари!), добивът на нефт и газ, производството на спортни обувки, ветропаркове, стъкла и … почти навсякъде, включително и в камерата на космически апарат.
Относно растителната защита мениджърът обеща БАСФ да пусне скоро в България осем нови активни вещества.
Активното вещество и фунгицид Ревизол е абсолютна иновация на немската компания, заяви пред младите земеделци Мария Неделчева, Търговски мениджър. Продуктът прониква 24 пъти по-бързо в растенията, достигайки патогена. Действа безотказно при ниски, нормални и високи температури, както и при интензивна слънчева радиация, достатъчно устойчив е и на измиване от дъжд. Ревизол е единственият триазол, който работи срещу резистентни форми на септория. Крайният резултат от използването му са по-високи добиви.
С добавянето на други активни вещества към Ревизол са създадени Даксър, Ревистар флекс, Ревикеър в житни култури, Ревидас в маслодайни култури, Ревиона в трайни насаждения.
Фунгицидът Даксър се представи изключително добре срещу вече променения спектър на вредителите. Има лечебно действие срещу кафява ръжда. При първи наченки на зараза Даксър, приложен в района на Добрич, успешно е стопирал болестта, демонстрира със снимки от житния посев търговският мениджър.
Ревистар флекс е перфектен при превантивен контрол на жълта ръжда. А това показва качеството на продукта, защото за разлика от патогени като брашнеста мана и септория, които се развиват малко по-бавно, жълтите ръжди са изключително бързи.
Мрежестите петна по ечемика имат решение и то се нарича Систива. Това е фунгицидът, който изпреварва атаката на болестите. Третирайки семената, земеделците защитават посевите си за много дълго време (5-6 месеца). И не напразно активното вещество в Систива – ксемиум, е най- предпочитания SDHI в България. Освен защита, продуктът осигурява и много добра физиология на посева.
Приаксор е вегетационен фунгицид, отново с ксемиум. Ксемиум се придвижва изключително бързо в растението. А това е особено важно, ако е установена начална зараза.
Приаксор е най-използваният SDHI фунгицид в България и най-предпочитаният от фермерите.
Серкадис, използван в трайни насаждения, и Дагонис в зеленчуци ползват същото активно вещество – ксемиум.
За да не влизат два пъти с фунгициди в слънчогледа, съветът на Мария Неделчева към производителите е да си решат всички проблеми наведнъж с Ревидас. Най-новият фунгицид на БАСФ за слънчоглед и рапица е решение срещу десет болести по тях. А формулацията му е създадена специално за маслодайни култури. Ревидас покрива както силния восъчен налeп по листата на рапицата, така и грубите власинкови листа на слънчогледа.
Пулсар плюс е хербицидът, който направи надграждането на клиърфийлд технологията в клиърфилд плюс благодарение не само на активното вещество, а и на трикомпонентната система от аджуванти. Справя се със синята китка и със всички трудни за контрол плевели, в това число и лобода.
Колко важни са формулациите
Масово повечето хора си мислят, че продуктът за растителна защита се приготвя от едно активно вещество и разтворител, които се разбъркват добре, след което потеглят в туби към пазара. Но това не е така, отхвърли елементарната представа Тодор Евтимов, Маркетинг и технически мениджър в БАСФ.
Прочети още: Иновации и дигитални решения на БАСФ в земеделието – горещи новини от София и Кьолн
Твърде сложен технологичен процес е смесване на тези продукти в състава на един пестицид. Понякога той е по-сложен от създаването на едно активно вещество и затова подлежи на патент. Създателите на готовите продукти се съобразяват с физико-химичните свойства на активното вещество, а именно неговата биологична активност, стабилност, точка на кипене, на замръзване, опцията за смесимност с други химически компоненти, било активни вещества или някакви коформуланти. Продуктът трябва още да бъде устойчив на климатични условия, да има качествени покрития върху целивите повърхности. Към него се добавят аджуванти, подобрители, прилепители, антипенители, дори и оцветители за продукти за третиране на семена.
Формулациите са толкова важни, че реално те правят разликата при продуктите за растителна защита.
Пример: активното вещество Ревизол. Това е кристално активно вещество, което не е разтворимо във вода. То е перфектно, но какво от това, щом не може да се приложи? В БАСФ обаче са успели да открият правилния разтворител, благодарение на което земеделците могат да се възползват от пълният потенциал на Ревизол.
Допълнителните коформуланти към Ревизол са го направили устойчив на измиване от дъжд. Активното вещество влиза под восъчния налеп и действа, въпреки дъжда.
Силната слънчева радиация в последните години води до деградиране на активните съставки. Затова е важно продуктите, използвани от земеделците, да са стабилни на интензивно слънчево греене. Такъв продукт е Ревикеър на база Ревизол, посочи Тодор Евтимов.
Карикс е фунгицид и растежен регулатор при рапица. Неговата формулация го прави уникален. Ко-формулатите вътре в него позволяват работният разтвор да преодолее повърхностното напрежение на восъчния слой на рапицата. Така една капка прави много по-голям периметър на покритие и защита – нещо, което стандартните формулации не могат. Благодарение на формулацията си, Карикс не се разпилява в почвата, не замърсява водата, не променя екосистемата.
Решения за адаптация към климата
Климатичните промени създават несигурност в земеделците. Метеорологичните прогнози – и краткосрочни, и дългосрочни, вече са ненадеждни. За последните 20 г. средногодишната температура се е повишила с 1,6 градуса, посочи по време на срещата Божидар Бонев, продуктов мениджър Маслодайни култури.
Затоплянето намалява влагата в почвата и скъсява вегетацията на културите в условията на стрес. Сеитбата на житни вече се е изместила от края на септември към края на октомври.
Въпреки че през 2023 г. валежите в България са намалели само с 4%, проблемът е в тяхното разпределение в рамките на година. От януари до декември имаме само четири месеца, в които вали повече от нормите. През всички останали месеци те са по-малко.
Болестите при есенниците започват своето развитие още от есента и заради топлата зима не спират чак до жътва.
Земеделците са принудени да вземат решения какво да променят в технологиите, които прилагат, за да задържат влагата. Някои залагат на покривните култури, други преминават към минимизирани обработки на почвата. Торенето също се трансформира, съобразено с климата и като срокове, и като начин на хранене – през корените и през листата.
Замисляйки се как да оптимизират резултатите си, фермерите започват да намаляват сеитбените норми на площ, защото когато имаме по-малко растения, е нормално те да могат да развият по-голяма част потенциала си, поясни Бонев.
Като за пример даде тази година в която при сеитбата на слънчоглед голяма част от земеделците решиха да намалят със 7 процента растенията на декар.