Кирил Вътев подозира търговските вериги в драстично различни надценки за родните и вносните храни

Производителите продават кашкавал на търговските вериги средно за 16 лева, а на рафтовете цената му става над 30 лева за килограм, каза млекопреработвателят Владислав Михайлов

Държавните органи да проверят дали мултинационалните търговци на дребно не използват различни надценки, когато определят крайната цена на българските и на вносните хранителни стоки. За това призова тази сутрин пред бТВ бившият земеделски министър Кирил Вътев.

Той бе поканен за коментар във връзка с обявения за днес, 13 февруари, бойкот на високите цени в търговските вериги. Медийни анкети показват, че между 25 и 30% от българите са решили днес да не пазаруват от хипермаркетите.

Кирил Вътев даде произволен пример с продукт, произведен у нас, който се доставя в магазина на цена 10 лева. Върху него търговската верига прави надценка от 100% и потребителската цена на продукта става 20 лева. В същото време при аналогичен вносен продукт, който се доставя за 15 лева, хипермаркетът поставя надценка от 20%, нарежда го на рафта и го етикетира за 18 лева.

Реакцията на потребителите, които сравняват българската и вносната стока, е, че българските производители са печалбари. Истината обаче е, че по този начин големите вериги мачкат родния производител. Той става неконкурентен и започва да прави по-некачествени стоки, за да поевтини продукта си и да оцелее, обясни бившият министър на земеделието.

Вътев направи уговорката, че примерът не е реален, но горещо препоръча Комисията за защита на конкуренцията да провери дали това не е точно така. Той не смята, че политиката на западните търговци у нас е да унищожат българските производители. Според него по-ниската цена на някои вносни продукти идва от натиска на големи търговци на едро от Европа върху търговците на дребно.

Бившият министър заяви, че миналата година, когато е бе начело на Министерството на земеделието и храните, е била извършена сериозна проверка с участието на НАП и БАБХ относно формирането на крайната цена. Той потвърди, че по веригата производител – търговец на дребно, някои млечни храни поскъпват със 100%.

Кирил Вътев информира, че натрупаните проблеми се решават не от изпълнителната власт, а с приемането на закони в Народното събрание. Той съобщи, че неговият екип е оставил в министерството 3 важни законопроекти. Единият – Закон за правила на доставка по агрохранителната верига, в момента се доразработва в МЗХ и ще се внесе в парламента. Другият закон е Закон за аграрната камера и браншовите организации, който трябва също да влезе при депутатите, за да може най-накрая и в България производителите да бъдат насърчени чрез коопериране да бъдат по-силни на пазара. Третият законопроект е за кооперативите.

До извода за 100% търговска надценка стига и председателят на Националната асоциация на млекопреработвателите Владислав Михайлов. Пред БНТ той обясни, че цената на кашкавала на производителя е средно 16 лева, а в хипермаркетите млечният продукт се предлага за над 30 лева. Препоръката на Михайлов е държавата да не работи в посока определянето на крайни цени на храните, а да постави таван на надценките.

Leave a Comment