Обявиха война на частните съдебни изпълнители и банките

Организации се обявиха срещу чл. 417 от ГПК, който позволява само с изпълнителен лист хората да останат без имущество, а фирмите без бизнес
Десислава Филипова, Малина Несторова и Надежда Кръстева

Десислава Филипова, Малина Несторова и Надежда Кръстева (отдясно наляво)

Електронна и писмена петиция срещу отмяната на чл. 417 от Гражданско процесуалния кодекс пускат гражданско движение „Днес“ и неправителственият „Център за човешки права“. Идеята на инициаторите е отмяна на текстовете в ГПК, които дават право на частните съдебни изпълнители (чси) да обявяват за продан имущество на граждани и фирми само с един изпълнителен лист. Целта на двете организации е правилата да позволяват публична продан едва след разглеждане на исково дело, в което длъжниците биха могли да се защитят. Това съобщиха днес на пресконференция представители на двете организации. Те уточниха, че организират провеждане на национална кръгла маса по проблема, на която ще поканят министъра на правосъдието, председателя на народното събрание, омбудсмана както и други партньорски организации.

Член 417 е прокаран от лобитата на чси и банките и небанковите финансови институции, обясни Малина Несторова, координатор на „Днес“. От него могат да се възползват не само кредитните структури, но също общините и държавата. „Месечно при нас идват около 100 граждани с жалби по различни проблеми, а от тях средно по 90 души имат оплаквания от действията на чси при необслужен кредит“, посочи Несторова. Най-притеснителното в тези случаи е, че действията на чси на практика са необжалваеми и могат да се атакуват единствено пред Върховния касационен съд. Но ако потърпевшият спечели заведеното там дело, той не може да си възстанови разпродаденото имущество.

Съвсем друг е въпросът, че частните съдебни изпълнители обявяват публични продани на неколкократно занижени цени. Оценката, която те представят, също не може да бъде обжалвана.

Юристът на организацията „Център за човешки права“ Десислава Филипова поясни, че въпросният чл. 417 е в противоречие с европейската директива 93/13, както и с чл. 6 от Европейската конвенция за регламентиране на човешките права. Според нея в България гражданите се екзекутират, образно казано, преди да да е произнесена присъдата.

Инициаторите на отмяната на текстовете в Гражданско процесуалния кодекс ще подготвят и писмо до Европейската комисия, в което ще опишат безчинството на законовите механизми над правата на човека.

Юристите от двете организации дадоха няколко примера с потърпевши граждани и бизнесмени. Те обърнаха особено внимание на договорите за револвиращ кредит, използван от небанкови кредитни институции. Жена от „Кючук Париж“ в Пловдив подписала подобен договор за 600 лева, но кредиторът ѝ прехвърлил още толкова без знанието на клиента. Впоследствие спечелил изпълнително дело срещу жената за дължимите лихви по преведената сума. („А лихвите на тези фирми, които непрекъснато рекламират услугите си по тв каналите, надхвърлят размера на главницата“, уточни адвокатът на „Днес“ Надежда Кръстева.)

Двете организации обявиха още, че на кръглата маса ще поискат действия за отпадане на държавната такса от 4%. Тя поставя в неравностойно положение граждани, които смятат да заведат искови дела срещу монополисти, тъй като те не рядко не разполагат с необходимата сума.

Електронната петиция може да бъде подкрепена тук: http://www.bgreferendum.bg/petition/peticiq-proizvol-chastni-sadebni-izpalniteli-proizvol-banki-vsichki-oblagodetelstvani-lica-po-chl-41/

Leave a Comment