ЕК разреши да ловим 43.2 тона от изчезващия калкан в Черно море

Преди 70 години хищникът у нас е стигал 800 тона, сега е под 100

калкан„Не отстъпихме и защитихме квотата за калкан.“ Това съобщи министърът на земеделието и храните проф. Димитър Греков след продължителни преговори с Европейската комисия, който участва в заседание на Съвета на министрите по земеделие и рибарство в Брюксел. „България успя да запази нивото на квотите за калкан в размер на 43,2 тона въпреки, че първоначално ЕК  предложи намаление с 15 %, т.е. квоти в размер на 37 тона”, информира министърът.

Известно е, че в последните години се наблюдава трайна тенденция към значително намаляване броя на тези риби. Особено критично е положението у нас. През 1955 година са били засечени 800 тона калкан, през 1992 година количеството е било едва 100 тона, а сега е намаляло още повече. Затова чрез специални трални снимки периодично се определя количеството на калкана в нашето море. Калканът е единствената риба у нас, която се лови на квотен принцип. Голяма част от лова се изнася за Турция, където цената им на борсата е много по-висока. На нашите рибни борси дънният хищник струва над 25 лв./кг.

„ЕК оцени положително усилията и средствата, които влагаме, за да гарантираме ефективността на контролните ни дейности, което от своя страна да гарантира достоверността на нашите данни и да предотвратим извършването на незаконен  риболов”, каза министърът. „Освен това, заедно с Румъния,  Съвета и Комисията се съгласихме, че ще продължим да търсим начини за насърчаване на сътрудничеството между всички черноморски страни с цел устойчивото управление на запасите в Черно море и гарантиране на равнопоставеността на българските рибари в региона”, подчерта още министър Греков.

По време на заседанието на Съвета, министрите гласуваха регламентите от пакета за реформа на Общата селскостопанска политика, както и регламента за преходните мерки за 2014 г. С това законодателните актове се считат за окончателно приети. „Безспорно едно от най-съществените постижения за България бе договореното повишаване на процента за обвързана подкрепа за чувствителни сектори като животновъдство, овощарство и зеленчукопроизводство на 13 % и още 2 % за протеинови култури”, коментира министър Греков. В момента имаме право да използваме само до 3,5 % от средствата за директни пащания за тези сектори. През преходната 2014 г. страната ни ще може да прилага 6,5 % обвързана подкрепа.

„За нас беше много важно да се даде възможност за насочване на допълнително подпомагане към малките и средните стопанства”, каза още министър Греков. Законодателството предвижда такъв инструмент за допълнително насочване на средства към тях чрез схемата за преразпределителното плащане, или завишено плащане за първите хектари. По тази схема размерът на подпомагането за първите 300 дка ще бъде със завишен размер.

След като бъдат подписани от председателите на Европейския парламент и на Съвета законодателните актове ще бъдат публикувани в Официалния вестник.

Leave a Comment