От 3 март започва Великият пост – 40 дни здраве и радост!

Рибата е разрешена на 25 март – Благовещение, и на 13 април – Връбница

ястия при постенеВеликденският пост започва от Сирни заговезни – 2 март 2014 г., но пък още след Месни заговезни, който е утре, тези, които са решили да го спазват, трябва да се откажат от месото. Между Месни и Сирни заговезни все още са разрешени рибата, яйцата, млечните, виното и готвените с олио ястия. От 3 март обаче възможностите за хранене силно се стесняват, а олиото и виното са разрешени само в определеви дни (виж по-надолу).  

Великият пост е най-строгият и продължителен пост през годината. Той започва седем седмици преди Великден и трае 40 дни. Напомня за 40-дневния престой  на Иисус Христос в пустинята и чрез него Църквата приканва християните да се покаят и очистят душите и телата си, за да посрещнат Великден, празникът на възкресението.

Здравословният ефект от тези пости е изключително добър. Когато от трапезата изчезнат споменатите храни (особено месото), организмът се пречиства. Пречистването с лека, еднородна храна има магическо действие. Отстраняват се излишните белтъчини и токсичните натрупвания в тялото. Организмът се прочиства на клетъчни ниво и се освобождава от множество здравословни проблеми.

По време на постите биосинтезът се усилва и човек започва да усеща прилив на енергия. Това е съвсем естествено, тъй като когато „задръстеният“ организъм е вече прочистен, много по-лесно започват да се усвояват полезните съставки от поетата храна. Витамините, минералите и други жизненоважни компоненти се абсорбират много по-ефективно от обикновено. Подобряват се сънят и обмяната на веществата, паметта се засилва, дори доброто настроение се завръща. Причината е, че постът влияе и на хормонално ниво.

Един от безспорните резултати след постене е намаляване на телесното тегло. Точно заради това много хора избират поста като алтернативен вариант на диетата , тъй като е ефективен и здравословен начин да влязат във форма.

ПРАВИЛАТА НА ПОСТА

През целия пост риба се разрешава два пъти – на Благовещение, което се пада на 25 март и на Връбница (Цветница) – 13 април. Ето как започва и продължава постът след Сирни заговезни:

Първа седмица * От понеделник до събота включително – строг пост
(растителна храна без олио и вино)
В събота (Тодоровден) се взема Св. Причастие.
Втора седмица Сряда и петък – строг пост. 
Събота и неделя – олио и вино.
Трета седмица От понеделник до петък включително – строг пост. 
Събота и неделя – олио и вино.
 На Благовещение се разрешава и риба.
Четвърта седмица Както втората
Пета седмица Както втората
Шеста седмица Както втората В събота (Връбница) – риба, хайвер или други безгръбначни животни.
Страстна седмица От понеделник до събота включително –строг пост. Ако здравето позволява, на Разпети петък не се яде нищо, не се пие и вода.

Оказва се, че има много, много храни, които могат да разнообразят ограниченията на поста. Освен ядките и плодовете, можете да подготвите различни салати от листни зеленчуци – марули, спанак, зелен лук, рукола и други. А също така от традиционните краставици и домати, от различни видове зеле, цвекло, репи.

Картофи, фасул, нахут, леща, ориз, макарони, варено жито, хляб и мед, тиквеник (когато олиото е разрешено) – възможностите не са една и две. В магазините за здравословни храни със сигурност могат да предложат и други идеи.

Отказът от блажно всъщност не е най-важното в постите. Църквата съветва заедно с постенето да се примирим с враговете си, като им простим от сърце. Да бъдем милостиви, да не завиждаме, да не осъждаме, да бъдем смирени. И нещо много необходимо – да се радваме на живота и да сме щастливи, че ни има.

 

 

Leave a Comment