Борба с градушките предупреждава: Четвъртък и петък са много опасни
Небето трещи от енергия, градушкарите не помнят такава година
Досега са допуснати поражения само в землищата на Динк, Ново село и Искра
Небето е заредено с много енергия. Топлината, налягането и влагата са в такова съчетание, че през
ден или всеки ден от 30 април насам служителите на Агенцията за борба с градушките в Пловдивска област обработват мощни градоносни облачни маси, които най-често идват от Стара планина и Родопите.
„Питал съм най-възрастните колеги, които имат 30-годишен стаж в агенцията дали помнят подобна година. Те обаче казват, че 2014-а е уникална“, разказа областният директор Пламен Вълков. „Факт е, че през месец май използвахме толкова ракети, колкото през цялата 2013-а година“, обобщи той. „Това наложи държавата да отпусне още 2.5 милиона лева, с които са закупени допълнително почти 4200 ракети.
Докато директорът говори върху монитора бързо се разраства ярко петно, което от синьо-зелено, става червено. Пламен Вълков го поглежда и обяснява, че в момента над Велинград, Девин и Кричим вали дъжд. Само дъжд. Когато в картината се появят бели петна, това означава, че в облака вече има лед и Борбата с градушки трябва да вземе мерки. Тоест хората на ракетните площадки да чакат сигнал за изстрелване на заряди. Когато бялото петно стане черно, положението е много застрашително. А ако премине към лилаво, градушката може да е фатална за земеделската продукция.
Физиците към агенцията правят вертикален разрез на облачната маса и дават координати на рекетчеците за точната целта, която трябва да се атакува. Обикновено височината, до която достигат ракетите е 2.5-3 километра.
Лилава е била картината миналата седмица, когато радиолокаторите засекли мощен облак, идващ от Средна гора. Той се движел право на юг и по пътя си бил пресрещан на практика от всичките общо 50 ракетни установки, които са към двата полигона в Голям Чардак и Поповица. Когато градоносният облак стигнал до село Искра, Първомайско, ракетите свършили. Така, най-после оставен на спокойствие, той се извалял. Засипал земята с една педя ситен лед. Ударил 140 декара лозя и 1000 декара царевица.
Прогнозите за четвъртък и петък тази седмица са, че отново мониторите ще показват застрашителната
черно-лилава картина на облаци, които произвеждат в собствените си лаборатории ледени късове. „Дали ще ни стигнат ракетите“, чуди се Пламен Вълков. „Всичко зависи от облаците.“
Принципно, през месец май има градушки, но те не са мощни. Чести са, но са слаби по сила. Пък и по това време на годината растенията са в начало на активна вегетация и се справят лесно с пораженията, макар че качеството на крайната продукция се понижава. Най-мощните градушки винаги са през август и септември, обясняват служителите на агенцията. Тази година обаче по нищо не прилича на останалите. Още в края на май и през юни сме свидетели на изключително силни енергии, които ден след ден образуват един след друг облачни комплекси, заети с производството на лед.
Областната дирекция на Борба с градушките защитава 4 милиона декара обработваема земя в Пловдивското поле. До момента са допуснати поражения в началото на месец май. На 4 май паднала интензивна ситна градушка върху най-голямата ябълкова градина в България – в село Динк, а също и в Ново село. Следващото допуснато поражение е споменатото вече от миналата седмица в землището на село Искра.
Въпреки че в пловдивското поле ракетните площадки са разположени най на гъсто, от защитата на агенцията са лишени община Карлово, с. Устина и Кричим.
Свързани публикации: Село Устина иска ракетна площадка срещу градушки от Народното събрание
За каква борба говори този – може би борба за леглото на мадам Недялка (пардон, Нели). Пловдивската служба е превърната в гигантски бардак начело с горното лице, а чрез фиктивни стрелби се крадат милиони