27 януари: Полагат Ленин в мавзолея на Червения площад в Москва

На 27 януари 1924 г. поставят Ленин в прословутия мавзолей на Червения площад в Москва.

Ленин умира на 21 януари 1924 г., като през последните две години преди това е на практика неработоспособен, получава удар и прекарва времето си в инвалидна количка в градчето Горки край Москва.

27 януари: Полагат Ленин в мавзолея на Червения площад в Москва

27 януари: Полагат Ленин в мавзолея на Червения площад в Москва

След смъртта му, по предложение на Лев Троцки, Ленин е балсамиран и поставен в мавзолей на Червения площад. В него е изложено на показ балсамираното тяло на Владимир Ленин. Монументалната гранитна сграда на Алексей Шчусев заимства някои елементи на античните мавзолеи особено на гроба на Кир Велики.

Мавзолеят на Ленин се намира на Червения площад в Москва, Русия. В него е изложено на показ балсамираното тяло на Владимир Ленин от момента на неговата смърт през 1924. Монументалната гранитна сграда на Алексей Шчусев взаимства някои елементи на античните мавзолеи, например от Пирамидата на Джосер.

Всичките 3 проекта на мавзолея са на архитекта Алексей Шчусев. Първоначално е построен от дърво във формата на куб само за 6 дни след смъртта на Владимир Ленин за неговото погребение. През пролетта на същата година е издигнат пак дървен мавзолей, като са пристроени трибуни. В сегашния си вид – от железобетон, с тухлени стени и облицовка от гранит, мрамор, лабрадор и порфир, е построен през 1929-1930 г.

27 януари: Полагат Ленин в мавзолея на Червения площад в Москва

27 януари: Полагат Ленин в мавзолея на Червения площад в Москва

Първите 2 саркофага за тялото на Ленин са по проект на архитекта Константин Мелников. По време на Великата отечествена война тялото е евакуирано в Тюмен от юли 1941 до април 1945 г., след което то е поместено в саркофаг по проект на А. Шчусев и скулптора Борис Яковлев.

През 1953-1961 г. тук е съхранявано и тялото на Йосиф Сталин, след което е погребано.
От построяването му мавзолеят е използван като трибуна, на която се появявали ръководителите на Съветската държава и са наблюдавали тържества, шествия и паради на Червения площад. До октомври 1993 г. на входа на мавзолея е бил Пост №1 на почетния караул, сменящ се всеки час по камбанения сигнал на Кремълските куранти. Постът е възстановен – но пред Гроба на неизвестния воин в Александровската градина, през декември 1997 г.

Мумията на Ленин

Мумията на Ленин

След продължилата повече от шест месеца сложна реконструкция и обновление на климатичната система, мавзолеят на Ленин в Москва отново е отворен за посетители през май 2013 г. Мавзолеят е открит за посещения всеки вторник, сряда, четвъртък и събота от 10 до 13 часа. Достъпът се осъществява през контролно-пропускателен пункт с проверка с металдетектор. Забранено е внасянето на фото- и видеотехника (вкл. мобилни телефони с видеокамери), чанти, големи метални предмети и бутилки с течности.

Сред руската общественост периодично се възобновява обсъждането дали да се погребе тялото на Ленин и какво да се прави с мавзолея.

Leave a Comment