Пламен Моллов: Не рискувайте с евтини храни, в тях има заместители

Агенцията по храните е изследвала 6 проби с пуканки през 2014 г. и е установила, че те не са ГМО

Пламен Моллов„Когато човек подбира евтини храни – рискува. Те най-често са със заместители. Аз лично, когато избирам какво да закупя, гледам името на производителя и търся утвърдена търговска марка и фирма със система за контрол на качеството. Предпочитам да купя продукт на средна цена и на известен, доказал се, производител“, обясни своите критерии при пазаруване председателят на Българската агенцията по безопасност на храните (БАБХ) Пламен Моллов. Той и Богомил Николов, създателят на „Активни потребители“ бяха гости на Би Ти Ви тази вечер.

Етикетите на продуктите понякога интелигентно заобикалят информация, която би намалила продажбите им. Например на тях пише „мазнини“, после има таблица за процентното съдържание на наситени и ненаситени мазнини, а това обърква клиента. Наскоро от БАБХ попаднали на храна с произход „Близък Изток“. Вносителят бил предупреден да идентифицира държавата, от която пристига стоката и да направи системите си по-ефективни.

Наблюденията на Богомил Николов са, че хората масово избягват продукти с „Е“-та в състава. Но проблем могат да създадат само „Е“-тата с определени номера, а не всички. Българинът обаче поставя това обозначение под общ знаменател и греши.

„Е“-тата са комплекс от две аминокиселини“, поясни Моллов. Те не са толкова опасни, колкото остатъчните пестициди, тежките метали, хормоните и растежните регулатори, които при неспазен карантинен период преминават от суровините в готовия продукт.

„Тази година взехме 6 проби от пуканки и нито една от тях не беше положителна за ГМО„, отговори на друг въпрос председателят на БАБХ. Тоест, най-любимата храна в киносалоните, не е генномодифицирана. Пламен Моллов обаче не е убеден, че резултатите от анализите са 100% верни. „Искам да видя дали методологията е добра“, добави той.

Шефът на контролиращия орган за храните успокои потребителите, че „черният хляб“ в почти всички случаи е естествено черен, а „биологичните храни“ са наистина биологични. Богомил Николов уточни, че специално при биологичните продукти хората трябва да обърнат внимание дали на етикета присъства зелената емблема с лист и дали е изписан номерът на контрольора.

Големите търговски вериги вече ще са задължени да поставят на видно място дежурния телефон на агенцията по храните, така че потребителите да могат веднага да сигнализират, ако установят нередност. Телефонът ще е денонощен и БАБХ ще може по всяко време да изпраща екип на място, който да провери сигнала. За да са сигурни, че информацията е коректна, от колцентъра ще изискват потребителя да се обозначи с пълното си име.

Leave a Comment