Синдикатите в земеделието са „за“ увеличаване на осигурителния доход
Никъде в ЕС фермерите не плащат социални и здравни вноски върху доход по-нисък от минималната работна заплата, каза председателят на ФНСЗ Светла Василева
Федерацията на независимите синдикати в земеделието (ФНСЗ) смятат за необходимо вдигането на осигурителния доход за земеделските производители и тютюнопроизводителите.
„Няма друга държава в Европейския съюз, в която земеделските производители да се осигуряват върху доходи, по-ниски от минималната работна заплата. Единствено у нас фермерите се ползват с тази преференция“, каза пред АгроПловдив председателят на ФНСЗ Светла Василева. Тя потвърди, че има предложение от НАП за вдигане на осигурителния доход на земеделските и тютюнопроизводителите от 240 на 420 лева. „То се обсъжда в Консултативния съвет към Министерството на труда и социалната политика“, поясни председателят.
„В момента минималната пенсия е 153 лева. Тези, която я получават са се осигурявали в последните години върху 380-420 лева заплата. Само при земеделските производители се получава така, че държавата трябва да доплаща, за да може, когато се пенсионират да вземат минимална пенсия, допълни Светла Василева. В повечето европейски държави е прието фермерите да се осигуряват върху средна работна заплата или върху две минимални. Там обаче се среща диференциране на аграрните доходи и то е според размера на стопанството, годишните приходите или други критерии.
Позицията на ФНСЗ по предложението на НАП е, че у нас трябва да се вдигне прага на осигурителния доход, но увеличението трябва да е различно за отделните стопанства.
В момента като земеделски производители се осигуряват около 35 000 души, а в страната те са 380 000. Част от тях са пенсионери и затова не се осигуряват. Някои получават заплащане от друга дейност, а земеделието им е като втора работа. Трети са в сивия сектор, изброи Светла Василева.
Големият проблем при въвеждане на диференциран осигурителен праг на доходите е, че липсва Национален регистър на земеделските производители. В края на мандата на правителството на ГЕРБ земеделското министерство бе обявило, че ще се изготвя такъв, но работата по него напълно е спряла.
За да се въведат новите осигурителни доходи за земеделците, трябва да имаме работещо Народно събрание, защото тази тема е част от обсъждането на Бюджет 2015. Какво ще реши новата законодателна власт е твърде рано да се каже, заключи председателят на ФНСЗ.
Свързани публикации: Колко повече ще плащат земеделските производители при 420 лв. данъчен доход
Пчелар: Двойни осигуровки? Защо искат да ни изгонят от страната
Обмислят два пъти по-високи осигуровки за земеделските производители
„Няма друга държава в Европейския съюз, в която земеделските производители да се осигуряват върху доходи, по-ниски от минималната работна заплата.„Няма друга държава в Европейския съюз, в която земеделските производители да получават по ниски доходи от българските за пример ще ви дам пчелаството,овощарството,зеленчукопроизводството,животновъдството всичките те са готови да прекратят регистраци и теси не си заслужава за мижавите субсидии който се получават в тия сектори.3,40лв на пчелно семеиство за 200сем 680лв а и данък 10%.Е как да се плащат 1500лв МЕДА СЕ ИЗКУПУВА НА БЕЗЦЕНИЦА .Неси заслужава да се работи по добре да спрем и да се редим на упашката с роми за помощи.