Дъждовете затиснаха фъстъците на Садово при старта на прибиране

Изкупната цена тръгва от 4 лева и до края на месеца ще падне с около 20%

Дъждовете затиснаха фъстъците, не можем да ги приберем. Точно започнахме и заваля. Лошото е, че тръгнаха фъстъцида покълват от влагата. Така описа ситуацията в най-фъстъчения район на страната – Садово, производителят Димитър Найденов. В момента най-важната новина, от която се интересуват производителите е прогнозата за времето. „Дават го, че днес е последният валежен ден и от утре започва хубавото време“, информира последната синоптична информация Найденов.

В района на Садово има не повече от петима по-големи фермери, чието основно производство е това на фъстъци. Отглеждат се около 2000 декара, от които до момента са реколтирани не повече от 100.

За да приключи благополучно прибирането на реколтата, са необходими 15 сухи дни. Първо, работниците трябва да измъкнат растенията и да ги обърнат нагоре, за да изсъхнат на място. После започва механизираното им събиране и нататък следва лющенето.

Димитър Найденов не знае отсега какъв процент от фъстъците ще отидат на боклука като „данък“ на дъждовете. Лошото е, че миналия месец много валя и заедно с последните дъждове ефектът ще е покафенели шушулки, казва той.

В добрите години чистият добив от семена е към 200-250 кг/дка, обясни производителят.

Най-хубавото на фъстъкопроизводството е, че има пазар. Наред с търговците от цяла България, които знаят, че в Садово могат да закупят от ядките, стоката се изкупува и от Семенарската къща в града. Тя осигурява и семената напролет. В града е и Институтът по растителни генетични ресурси, където създават нови сорлтове и могат да се отзоват при разрешаване на производствени проблеми.

Миналата година Найденов е пробвал със сорта „Лотос“, останал е доволен, затова и тази година пак от него е засял.

Началната цена на ядките винаги е по-висока от средната за годината. През 2014-а стартът е при 4 лева/килограм. Към края на месеца най-вероятно ще падне до 3.20-3.30 лева.

Димитър Найденов отглежда към 70 дка фъстъци. На въпроса достатъчни ли приходите от тях за издръжката на семейството, той отговаря – „Не“. Все още е неясно и колко по-високи директни субсидии ще получат производителите на протеинови култури. Засега се знае, че плащанията ще са плюс 2% по схемата за обвързаната подкрепа. Въпросните допълнителни 2% обаче ще се разпределят между всички производители на протеинови земеделски растения.

Свързани публикации: Ето как ще се разпределят ежегодно около 1.5 млрд. лв. за директни плащания

Бюджетът за протеинови култури по-голям от този за полски зеленчуци

Грахът и фасулът се завръщат с обещаните 2% за протеинови култури

 

 

е

Leave a Comment