МЗХ: Овощари, градинари и животновъди да се разберат помежду си за парите

Министър Танева обясни на производителите на плодове и зеленчуци, че липсват анализи, които да доказват че се налага преразпределение на средствата по СЕПП

Автор: Мартин Иванов

Десислава Танева„Липсват анализи, които да доказват, че е необходимо преразпределение на средствата по схемата за единни плащания на площ (СЕПП). Ако достигнете до консенсус с животновъдите, ние няма да имаме нищо против да се преразгледа разпределението на средствата”. заяви вчера пред организации от плодово-зеленчуковия сектор аграрният министър Десислава Танева. Срещата се проведе по време на заседание на земеделската комисия в парламента.

“Опитваме се да ви убедим, че парите не са достатъчни за който и да е бранш и която и да е от 62-те организации. И животновъдите да питате, и те няма да са доволни”, каза още тя. „В крайна сметка за декар трайни насаждения парите се увеличават от 45 на 145 лева, а за животновъдите увеличението, включително с националните инструменти, е 20%. „Да, това е недостатъчно, но все пак е крачка напред в сравнение с предишния програмен период”, каза още министър Танева.

Общественият дебат по концепцията за СЕПП  е бил недостатъчен, според министър Танева, но трябва да се отчете като положителен фактът, че за пръв път за някои от секторите ще има обвързано подпомагане. Когато обаче се води дебат дали е правилна политиката на преразпределение на средствата, то той трябва да е с представители на всички браншове и да има концепция, от която да се тръгне, посочи министърът. Това че отделните сектори, сред които тези на производителите на плодове и зеленчуци, и животновъдите, са несправедливо и по-малко подпомагани в сравнение с зърнопроизводството, е следствие от спецификата на прилагането на политиката СЕПП и ОСП от 2007 година насам и на ограничените възможностите на държавата за подпомагане на сектора за миналия програмен период в рамките на европейските средства. В момента обаче има малко по-добри възможности за това.

„Трябва да сме реалисти и да кажем, че в края на годината няма време за подобен дебат за начина на преразпределение на средствата, след като той е могъл да се проведе в рамките на година и половина с много срещи и да се търси мнението на всички за това, какъв да е подходът на разпределението”, заяви още министър Танева.

Искането на бранша по отношение на наличие на счетоводни документи с цел намаляване на сивия сектор ще бъде изпълнено, обеща Десислава Танева. Тя припомни, че само преди две седмици ДФЗ гласува отпускането на още 2,2 млн. лева за подпомагане на производителите на плодове и зеленчуци.

Министър Танева потвърди, че и през 2015 година ще се запази националното подпомагане на сектора, колкото и да е малко. Заедно със социалното министерство е подготвена специална нотификация по отношение на временната заетост в животновъдството и растениевъдството, и се очаква от април 2015 година парите по тази мярка да идват вече от социалните фондове на ЕС. Тя изрази надежда, че подобна мярка ще облекчи работата на сектора.Още 1 млн.€ за плодове и зеленчуци след бурна среща в парламента

Гневни градинари и овощари чакат среща с депутати

 

1 Comment

  1. гражданин каза:

    Много е просто .Има икономически единици ПРИМЕР 1 икономическа единица пшеница е равна на 120дк. 1 икономическа единица овошка е равна на 8дк, 1 икономическа единица е равна на 3,5крави и.т.н. Справедливо е субсидията за 1 икономическа единица да е еднаква в всичките сектори а тя е за пшеница 3600 за овошка ЗАБЕЛЕЖЕТЕ 240ЛВ до сега а сега ще е 1020лв,за крави 1400.Е какво стана по едно време се говореше ,че всяко стопанство ще бъде субсидирано спрямо икономическа единица. Ние не сми глупаци макар ,че в очите на управляващите изглеждаме …….!

Leave a Comment