Десислава Танева към фермерите: Не давайте пари за съвети на държавните служители
Към 100 млн. лв. от директните плащания за миналата година са получили производители, обработвали „бели петна“, за които не са плащали ренти
Не давайте пари на държавните служители от земеделските служби. Тяхно задължение е да ви консултират за всичко безплатно. Този апел отправи към фермерите земеделският министър Десислава Танева в интервю пред Нова телевизия тази сутрин. Тя поясни, че производители са ѝ разказвали за платени за консултиране суми. „Ти защо ги даде“ – този въпрос е обичайната реакция на Танева, тъй като тя смята, че корупцията е двустранен процес.
Преди дни земеделският министър обясни, че според новото разпределение на средствата по директните плащания, най-голяма помощ ще получат младите фермери, които произвеждат плодове и зеленчуци – 140 лева/дка. Днес Танева се коригира и увеличи сумата на 150 лева, като допълни, че ако същият производител има биологично стопанство, помощта му ще надскочи значително посочената сума.
Прочети още: Д. Танева: Млад фермер с градина до 300 дка ще получи 140 лв./дка от директните плащания
Националната помощ за земеделието ще е 300 милиона лева, които ще бъдат насочени към уязвимите сектори, допълни Десислава Танева.
Относно изобилието на вносни плодове и зеленчуци на българския пазар и дефицита на родно производство, аграрният министър посочи, че проблемът се корени във възстановяването на земеделските земи в реални граници на малки раздробени парцели. тъй като отглеждането на плодове и зеленчуци е по-трудно, новите фермери започнали с по-лесните култури. По тази причина в момента България произвежда 4-5 пъти по-малко зарзавати и плодове спрямо годините преди 1989 г. Новата политика ще увеличи пет пъти субсидиите от директните плащания, които получават градинарите и овощарите, даде пример с обвързаната подкрепа Десислава Танева. Но по повод ефекта допълни, че не е популист. „Едно дръвче ражда на четвъртата година. Подкрепата трябва да е дългосрочна, а производителите трябва да си правят маркетинг и да са конкурентни на европейския пазар.“
По повод директните плащания, които ще тръгнат към банковите сметки на производителите от понеделник, земеделският министър коментира и едно от новите изисквания, което се прилага от 2015 година – правните основания за ползване на земеделските земи. Досега някои фермери очертаваха на картата ниви – т.нар. бели петна, за които не плащаха рента, и получаваха субсидии за тях. Така за предишната година са били раздадени към 100 млн. лв. именно за незаявените от никого ниви.