Емил Кюлев все още е съдружник … от отвъдното

Дори и богатството от 500 милиона долара не помогна на банкера да достигне до 58 години, на колкото би станал днес

Кюлев и ОрешарскиДнес Емил Кюлев щеше да отпразнува 58-та си годишнина, ако не беше убит на Димитровден 2005 г. Към датата на смъртта му той бе сочен за един от най-най-богатите българи. Според тогавашния американски посланик Джон Байърли, Кюлев е притежавал богатство от над 500 милиона долара. Състоянието, което натрупа умелият бизнесмен, както и привидната умереност, с които ръководеше активите си, не му помогнаха да остане жив. „Беше станал твърде „голям“, за да оцелее“, коментират наблюдатели на движенията на огромните парични потоци у нас. В България е много трудно, та чак невъзможно, да се намери бизнесмен, успял да се замогне по трудния, т.е. почтения път.

Странно е, че дори и днес, когато са изминали почти 10 години от убийството на Кюлев, името му фигурира в Търговския регистър като съдружник в известно издателство. Делът на Емил Кюлев в него е 8 на сто. Дали получава дивидент и как?

Той е роден на 5 юни 1957 г. Връзките му с тайните служби са директни, тъй като баща му е фигура в МВР, а и самият Емил завършва школата в Симеоново и работи в полицията. Дипломира се в УНСС, „Международни икономически отношения“. Когато е млад, Емил Кюлев се колебае между парите и военната авиация. Но избира първото и когато е на 31 години регистрира първата си фирма „Контракт София“. Днес тя е заличена от регистъра.

На 33 г. Емил Кюлев създава първата си банка – „Туристбанк“. По-късно тя се преименува на „Туристспортбанк“, тъй като Спортният тотализатор е привлечен като неин акционер.

През 1990 г. Кюлев е имал и друга фирма с предмет на дейност банкови сделки – „Контрактбанк Консулт“. 49% в нея държи Минералбанк, другите 51% – Кюлев.

През 1994 г. Кюлев заедно със Светослав Божилов (един от най-големите бенефициенти по Програмата за развитие на селските райони – виж ТУК) и още неколцина банкери основават Българо-руската инвестиционна банка (БРИБ). Престоят на Кюлев в БРИБанк продължава до 1998 г., когато Кюлев напуска. Банкерът купува почти неизвестната Тракиябанк – Пловдив, преименува я на Росексим банк, като запазва руската връзка не само в наименованието. Управителят на БНБ Иван Искров е бил изпълнителен директор на Росексим банк. Вицепремиерът от правителството на Симеон Сакскобургготски – Даниел Вълчев, също е бил близък на Кюлев, тъй като е бил представител на офшорно дружество, регистрирано от банкера.

За възхода на Росексим банк е помогнал Майкъл Чорни, а Кюлев не крие този факт. В Надзорния съвет на Росексим банк са участвали още Тодор Батков и Владимир Грашнов. Там е бил и Валентин Златев („Лукойл“), чийто „Агрохолд“ по онова време е държал 12.5% от акциите.

На 7 декември 1999 г. Агенцията за приватизация открива процедура по приватизация на „Държавен застрахователен институт – ДЗИ“ АД – дружеството майка на „ДЗИ – Общо застраховане“ АД. По тази процедура на 27 август 2002 г. дружеството е продадено на притежаваната от Емил Кюлев „Контракт София“ ООД за 21,5 млн. евро. Така е формиран най-големият финансов алианс в България с изцяло български капитал в размер на 200 млн. лева. Росексим банк се преименува на ДЗИ Банк и възниква Българска финансова група ДЗИ.

В тази банка най-мощните държавни компании са държали парите си (КТБ е като дежа вю).

Кюлев става съветник на президента Георги Първанов. Избиран е за „Мистър Икономика“. Той е сред най-големите спонсори на НДСВ. Заедно с Царя замислят проекта „Супер Боровец“.

На 26 октомври 2005 г. около 9 часа сутринта Емил Кюлев е убит със 7 куршума. Още в същия ден посланик Байърли изпраща доклад до САЩ, в който пише: „В София е убит български топ-перач на пари.“ Поръчителят на смъртта на Кюлев е неизвестен и до днес.

Прочети още: 26 октомври: Седем куршума за Емил Кюлев

 

Leave a Comment