Реална опасност грози тези, които се заиграят с био-то или чувствителните сектори по мерки 4.1 и 4.2

Ивайло Здравков

Ивайло Здравков

Ивайло Здравков, председател на Българската асоциация на бенефициентите по европейски програми (БАБЕП), пред АгроПловдив

За преработвателите от „Месо и месни продукти“ условието за 30% договорирана суровина не важи

Г-н Здравков, какви са критиките и похвалите ви към Наредба 20 на МЗХ, която очертава условията за прилагане на мярка 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“ от Програмата за развитие на селските райони?

Колкото и да е странно, нямам критики. Мога да отбележа само някои положителни моменти в наредбата. Първият основен момент е за допустимостта на кандидатите. Земеделски производител, който е регистриран като ЗП, не е допустим за кандидатстване. Той трябва да е юридическо лице. Това е направено, тъй като ЗП е ниска форма, а мярка 4.2 е от големите мерки, които изискват сериозно отношение. В работната група този момент беше спорен. Половината от участващите бяхме „за“ правото на производителите да кандидатстват по мярката, а другите бяха „против“. Надделя мнението, че ако ЗП искат да участват, трябва да си направят фирмена регистрация. За да наследи всичките си права като земеделски производител и да не си губи историята, най-добре е производителят да се регистрира като едноличен търговец (ЕТ).

Кое друго ще отбележите като важен момент в наредбата?

Критерият за доказване на поне 50% налична суровина за първа прогнозна година, като има задължение минимум 30% да е с гарантирана суровина от собствена или договорирана продукция. Идеята тук е да се стимулират земеделците. Хубавият момент е, че една наша забележка, успя да се запише в наредбата. Ние влязохме в спор в колегите, които искаха този процент на договорирана продукция да е по-голям. В спор, защото когато става въпрос за месо например, се оказва, че кандидатите по мярка 4.2 няма да могат да покрият този критерий, тъй като няма толкова производители, които да осигурят суровината. Това вече е коригирано в наредбата, благодарение на нашата намеса. В обосновката на самия бизнесплан е написано, че изискването за 30-те процента не се отнася за кандидатите в сектор „Месо и месни продукти“. Това го приемаме като победа. Иначе щеше да стане голяма беля.

Тези изисквания за определен процент осигурена суровинна база са само за първата година. А след това?

Последващите контроли са много важен момент в условията за прилагане на мярка 4.2. Наскоро имах работна среща с колеги от фонд „Земеделие“, с които коментирахме подводните камъни, които някои земеделци може би не забелязват. Този, който в момента се заиграва с „био-то“ ще направи много голяма грешка. Защо? Първо, когато ще подписваш договор по мярка 4.1 или 4.2 и си взел предимство по приоритетните критерии, те ще ти бъдат заложени в договора, което не се правеше до момента. И ако ти по време на мониторинговия период имаш разминаване по това, което си посочил в бизнес плана и си промениш изпълнението, фондът веднага ще ти отнеме точки, ще ти свали проекта надолу и ще ти направи изискуема субсидията. Този балон с био-то ще се спука в един момент. Никой не уведомява хората, че ще поемат много сериозен ангажимент. Това ще важи и за чувствителните сектори, ако се опитват да заобикалят този момент. Защото ако се инвестира в микро, малко или средно предприятие, мониторингът е 3 години. А когато е голямо е 5 години. Ако кажеш, че ще произвеждаш биопродукция, това означава, че за 5 години трябва да си спазиш биоплана и производствената си програма като капацитет. Суровината и крайният продукт трябва да са био. Трябва да сертифицираш цялата си продукция като био. Тоест, заиграването с био-критерия е много опасно. Този, които се опитва да трупа точки, за да вземе преднина, а след това да промени плана си, това ще му изиграе много лоша шега.

Мислите ли, че ще има кандидати, които няма да са изчели наредбата от А до Я и ще рискуват толкова необмислено?

Убеден съм, че ще има такива. Хората, които идват в консултантските фирми, слушат указания. Практиката при консултантите е да направят проект, който да събере възможно най-много точки, така че клиентът да достигне нужния ранкинг. И така злоупотребяват, макар че на пръв поглед те осигуряват успех на клиента си. Това обаче вече е много опасно. Защото ако след две години мониторингът установи, че ангажиментът в плана не е спазен, и изиска от бенефициента да върне 1 милион лева примерно, какво става тогава? Това е нещо ново. Много от консултантските фирми не са наясно с тези нови условия. Особено тези, които не са участвали в работните срещи, за да заострят вниманието си върху тези важни моменти в наредбата. Те не знаят какви ще са последващите контроли, нито какви договори ще подписват техните клиенти.

Тези контроли, за които говорите, не са ли били в предишния програмен период?

Нещата са много по-сериозни сега. Това ще важи и по мярка 4.1, защото и там имаше заиграване. То се правеше основно от зърнопроизводителите, които, за да си купят трактор, взимат от някой животновъд 20-30 крави под наем и получават точки като чувствителен сектор. Обаче, пускайки го така проекта, те поемат ангажимент да съхранят животните 3 години. Същото важи и ако са наели площи с етерично-маслени култури и т.н. Ако ти не си спазваш бизнес плана, с който си взел предимство, субсидията ти ще стане изискуема светкавично. Разбира се, всичко казано дотук не се отнася за тези, които реално започват да се занимават с животни или с лавандула, и други.

Ще стигне ми времето, за да може кандидатите да си намерят финансиране, кредити?

Ако до 9-ия месец не започнеш изпълнението на проекта, той ще бъде спрян и ще освобождаваш субсидията, която ангажираш. До 9-ия месец трябва да стартираш изпълнението – дали със строителна площадка, дали с някакви други инвестиции, но те трябва да са започнали. Това за мен е добър ход, за да могат да се освобождават субсидии, които, така или иначе, не стигат. По мярка 121 в момента се одобряват всички проекти, защото на фонда е ясно, че половината от тях няма да бъдат изпълнени. Въпреки удължаването на срока, трудностите с доставка на техника си остават. Наличната е една 20-30% от това, което се търси.

Дали повечето кандидати за мярка 4.2 ще се вместят в сроковете?

Времето със сигурност е недостатъчно, но хората, които са решили да кандидатстват, предварително започнаха да се готвят.

Прочети още: Албена Симеонова: Престъпление е да се изключат от мярка 4.2 зърнопроизводители, лозари и стопани без фирма
Наредбата за мярка 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“ вече е публикувана

 

 

 

2 Comments

  1. Ben каза:

    Здравейте,
    Аз съм доктор Бен Питърсън, заемодател на частни заеми, който дава времеви възможности за заеми. Имате ли някакви финансови затруднения? Нуждае се от заем за консолидиране на дълга, при 2% строителство, кредит за недвижими имоти, рефинансиране, лични, бизнес цели или спешни пари? Вие сте бизнесмен или жени, които мислят за разширяване на вашия бизнес предлагат кредитиране от всякакъв вид. Ако се интересувате, свържете се с нас днес (24hoursloanservices@gmail.com)

  2. Bella каза:

    Tova koeto kazwa Zdravkov e tocno taka. mnogo horata se opitvat da praviat shmekerii po tezi programi. az bqh kandidat po predisnata programa i tam polzvah edni konsultanti koito me podvedava. hora slusaite kvo vi se kazva no ot hora koito razbira. blagodaria na Zdravkov za cenata informacia i pozdravi na agroplovdiv

    Bella – Germania

Leave a Comment