Новата мярка 4.1.2.: 75% от фермата да е с плодове, зеленчуци, етерични или животни

Стопанствата трябва да са със СПО между 6 000 и 7 999, 33% от доходите (приходите) през 2015 г. да са от земеделска дейност
Службите за съвети в земеделието ще разработват безплатно за кандидатите бизнес планове

11336.picПървият непубликуван вариант на проекта на наредба за прилагане на подмярка 4.1.2. „Инвестиции в земеделски стопанства по Тематичната подпрограма за развитие на малките стопанства“ от Програмата за развитие на селските райони се обсъжда от работна комисия. Според индикативния график тази подмярка трябваше да се отвори през януари 2017 г., което няма как да се случи.

АгроПловдив се сдоби с варианта на проектонаредбата, най-важните моменти от него можете да прочетете тук:

Минималният размер на общите допустими разходи за един проект е левовата равностойност на 1250 евро. Максималният размер на общите допустими разходи за един проект е левовата равностойност на 25 000 евро. Максималният размер на общите допустими разходи за проекти за колективни инвестиции е левовата равностойност на 70 000 евро.

Бизнеспланът може да бъде изготвен за кандидата безвъзмездно от Националната служба за съвети в земеделието.

Какви инвестиции ще се финансират

Подмярка 4.1.2. ще подпомага проекти, които водят до подобряване на цялостната дейност на земеделското стопанство чрез:

– внедряване на нови продукти, процеси и технологии и обновяване на наличните производствени материални и/или нематериални активи; или

– подобряване на пред-пазарната подготовка или съхранение на продукцията или

– създаване и/или презасаждане на трайни насаждения, десертни лозя, медоносни дървесни видове за производство на мед или

– повишаване на енергийната ефективност в земеделските стопанства или

– производство на биоенергия за нуждите на земеделските стопанства или

– инвестиции в машини, оборудване и съоръжения за опазване на околната среда или

– инвестиции за постигане съответствие с нововъведени стандарти на Общността приложими за съответните стопанства.

– изграждане, реконструкция/рехабилитация на съоръжения и оборудване, включително кладенци и съоръжения за съхранение на вода за напояване, включващи изграждането на нови и подобряване на съществуващи мрежи в стопанствата.

Финансова помощ няма да се предоставя за инвестиционни разходи, свързани с изграждане на нови, ремонт, реконструкция и/или разширяване на съществуващи съоръжения за съхранение на оборски тор в регистрирани и действащи животновъдни обекти, които са разположени на територията на нитратно уязвими зони или са директно свързани с изпълнението на задължителните изисквания съгласно Програмата от мерки за ограничаване и предотвратяване на замърсяването с нитрати от земеделски източници.

Кой може да участва

Освен физически лица, еднолични търговци, ЕООД и ООД, и кооперации, е допустимо кандидатстване за колективни инвестиции на юридически лица (фирми или кооперации), които включват най-малко четири физически лица.

Към датата на подаване на заявлението за подпомагане лицата трябва

– да са регистрирани като земеделски стопани по реда на Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани;

– да са получили от земеделска дейност най-малко 33 на сто от общите си приходи/доходи за предходната календарна година;

– да имат икономически размер на стопанството, измерен в стандартен производствен обем (СПО) в границите между 6000 евро и 7999 евро включително и най-малко 75 на сто от СПО на стопанството да е от секторите „животновъдство“, плодове и зеленчуци и/или „етерично-маслени и лекарствени култури“;

– да не са одобрени за подпомагане по мерките 4.1, 4.2 и 6.1.

За едноличните търговци по ал. 1, които са регистрирани през годината на кандидатстване в търговския регистър и като земеделски стопани по реда на Наредба № 3 от 1999 г., обстоятелствата за 33% доходи могат да се доказват и в качеството им на физически лица.

Договорите за наем и/или аренда на земята, върху която са разположени културите, включени при определяне на изискуемия минимален икономически размер на стопанството от 6000 евро СПО, трябва да са влезли в сила към датата на подаване на заявлението за подпомагане; да са с минимален срок на действие пет години от датата на подаване на заявлението за подпомагане. Необходими са също и документи за правно основание за ползване.

Когато икономическият размер на стопанството се доказва с намерения за засаждане/засяване на земеделски култури през текущата спрямо кандидатстването стопанска година, в заявлението задължително се посочват сроковете, в които ще се извърши засаждането/засяването на земеделските култури. При изчисляване на икономическия размер на стопанството не се допуска включване на животни с намерения за придобиване през текущата стопанска година. 

Помощта в проценти

Финансовата помощ за одобрени проекти е в размер 60 на сто от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи.

Тази помощ се увеличава с 10% за проекти, представени от млади земеделски стопани;

– за колективни инвестиции или интегрирани проекти;

– за проекти, които се изпълняват в обхвата на райони с природни и други специфични ограничения;

– за проекти с дейности, подпомагани по линия на Европейско партньорство за иновации за селскостопанска производителност;

– за проекти за иновации, опазване с въздействието на околната среда, биологично производство, икономия на ресурса и адаптация към климатичните промени;

– за проекти с инвестиции в сектор „животновъдство

Финансовата помощ се увеличава с 15% за инвестиции, изцяло свързани с изпълнявани от кандидата ангажименти по мярка 10 „Агроекология и климат“ или мярка 11 „Биологично земеделие“ от ПРСР 2014 – 2020 г.

Максималният размер на финансовата помощ за проект, отговарящ на повече от едно от условията, е не повече от 80 на сто от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи.

Максималният размер на финансовата помощ за проект за колективни инвестиции, представен от един кандидат/ползвател на финансова помощ, отговарящ на повече от едно от условията, е не повече от 90 на сто от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи.

Leave a Comment