Публикувани са насоките за инвестиционната мярка за малките земеделци 4.1.2.

Насоките за кандидатстване по инвестиционната мярка за малките стопанства 4.1.2. са публикувани на сайта на МЗХГ – ТУК.

Прочети още: Обнародвана е наредбата за прилагане на мярка 4.1.2 за малките стопанства

Финансови параметри

овощна градинаБюджетът по тази подмярка е в размер на 24 447 500 лв.  Финансовата помощ е от 60 на сто до 80 на сто от общия размер на допустимите разходи. Минималният размер на общите допустими разходи за един проект е 2 444,75 лева, а максималният размер на общите допустими разходи за един проект е 48 895 лева. За проекти представени от признати групи/организации на производители или такива, одобрени за финансова помощ по мярка 9 „Учредяване на групи и организации на производители” от ПРСР 2014-2020 г. максималният размер на общите допустими разходи за един проект е 136 906 лева.

Размерът на безвъзмездната финансовата помощ се увеличава с 10 на сто за: проекти, представени от млади земеделски стопани; за колективни инвестиции или интегрирани проекти, които включват подпомагане в рамките на повече от една мярка; за проекти, които се изпълняват в обхвата на райони с природни и други специфични ограничения райони. (Проектите трябва да се изпълняват на територията на населено място, чието землище попада в необлагодетелстван район съгласно Наредбата за определяне на критериите за необлагодетелстваните райони и териториалния им обхват, приета с Постановление № 30 на Министерския съвет от 2008 г. (ДВ, бр. 20 от 2008 г.), и най-малко 75 на сто от общата земеделска площ се намира в необлагодетелстван район); за проекти с дейности, подпомагани по линия на ЕПИ (европейско партньорство за иновации) за селскостопанска производителност; за разходи за иновации, опазване и възстановяване на околната среда, включително биологично производство, икономия на ресурси и адаптация към климатичните промени.

Размерът на безвъзмездната финансовата помощ се увеличава с 15 на сто за инвестиции изцяло свързани с изпълнявани от кандидата ангажименти по мярка 10 „Агроекология и климат“ или мярка 11 „Биологично земеделие“ от ПРСР 2014 – 2020 г.

Максималният размер на финансовата помощ за проект, отговарящ на повече от едно от условията по т. 2 и/или 3, е не повече от 80 % от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи.

Максималният интензитет на безвъзмездната финансова помощ за проект за колективни инвестиции и интегрирани проекти, представен от един кандидат/бенефициент, отговарящ на повече от едно от условията е не повече от 90 на сто от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи.

Кой може да кандидатства

За подпомагане могат да кандидатстват, физически лица, навършили 18 години,  еднолични търговци (ЕТ), юридически лица, регистрирани по Търговския закон и кооперации, регистрирани по Закона за кооперациите и признати групи/организации на производители или такива, одобрени за финансова помощ по мярка 9 „Учредяване на групи и организации на производители” от ПРСР 2014-2020 г.Към датата на подаване на заявлението за подпомагане лицата трябва да са регистрирани като земеделски стопани по реда на Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани, са получили от земеделска дейност най-малко 33 на сто от общите си приходи/доходи за предходната календарна година и имат икономически размер на стопанството, измерен в стандартен производствен обем (СПО) в границите между 6000 евро и 7999 евро включително.

Над 50 на сто от СПО на стопанството трябва да е от секторите „Животновъдство“, „Плодове и зеленчуци“ и/или „Етеричномаслени и лекарствени култури“.

При изчисляване на икономическия размер на стопанството се взема предвид цялата налична в земеделското стопанство земя, включително сгради, помещения и оранжерии, използвани за производствена дейност.

При изчисляване на икономическия размер на стопанството насажденията трябва да отговарят на изискванията за минимален брой на растения на единица площ, съгласно Приложение № 6.

Земеделски стопанства в сектор „Животновъдство“ са допустими за подпомагане, само ако животновъдните обекти са разположени на територията на планински район, съгласно списък по Приложение № 1 към чл. 3, ал. 3 от Наредбата за определяне на критериите за необлагодетелстваните райони и териториалния им обхват.

Когато земята, върху която са разположени културите, включени при определяне на изискуемия минимален икономически размер на стопанството от левовата равностойност на 6000 евро СПО, се обработва на база на споразумение за масиви за ползване на земеделските земи, изготвено на основание чл. 37в, ал. 2 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, кандидатът за същия размер на площта на земята, върху която са разположени тези култури, трябва да има имоти, включени в споразумението за масиви, които да са негова собственост и/или да са наети/арендувани с минимален срок на действие пет години от датата на подаване на проектното предложение.

Не се счита за изпълнено условието кандидатите да имат икономически размер на стопанството, измерен в СПО в границите между левовата равностойност на 6000 евро и 7999 евро включително и над 50 на сто от СПО на стопанството е от секторите „Животновъдство“, „Плодове и зеленчуци“ и/или „Етеричномаслени и лекарствени култури“, когато:

– съпругът/съпругата на кандидата – физическо лице, на собственика/собствениците на капитала на юридическото лице или на собственика на предприятието на ЕТ, на член на кооперацията или на признати групи или организации на производители или на съдружниците има отделно земеделско стопанство, включително като собственик на ЕТ или ЕООД, и/или като собственик на повече от 50 на сто  от капитала в юридическо лице, и общият сбор на икономическия размер на земеделските стопанства надвишава левовата равностойност на 7999 евро СПО, общият сбор се изчислява на база, равна правопропорционално на процентите собственост/дялове в юридическото лице;

– кандидатът – физическо лице, или кандидатът ЕООД/ООД, или собственикът на капитала на кандидата ЕООД, или собственикът на 50 на сто  или повече от капитала на кандидата ООД, или собственикът на предприятието на кандидата ЕТ, или някой от членовете на кооперацията има отделно земеделско стопанство, и общият сбор на икономическия размер на земеделските стопанства надвишава левовата равностойност на 7999 евро СПО; общият сбор се изчислява на база, равна правопропорционално на процентите собственост/дялове от юридическото лице;

– кандидатът е ЕООД и едноличният собственик на капитала има отделно земеделско стопанство като физическо лице или ЕТ или кандидатът е ООД и собственикът на 50 на сто  или повече от капитала има отделно земеделско стопанство като физическо лице или ЕТ или когато кандидатът е кооперация и член на кооперацията и има отделно земеделско стопанство като физическо лице или ЕТ и/или собственик на повече от 50 на сто  от капитала в юридическо лице, и общият сбор на икономическия размер на земеделските стопанства надвишава левовата равностойност на 7999 евро СПО, общият сбор се изчислява на база, равна правопропорционално на процентите собственост от юридическото лице.

Кои инвестиции се подпомагат

По подмярка 4.1.2. „Инвестиции в земеделски стопанства по Тематична подпрограма за развитие на малки стопанства“ се подпомагат проекти, които водят до подобряване на цялостната дейност на земеделското стопанство чрез:

а) модернизиране или увеличаване на наличните производствени материални и/или нематериални активи или

б) подобряване на предпазарната подготовка или съхранение на продукцията, или

в) създаване и/или презасаждане на трайни насаждения, десертни лозя, медоносни дървесни видове за производство на мед, или

г) повишаване на енергийната ефективност в земеделските стопанства, или

д) производство на биоенергия за нуждите на земеделските стопанства, или

е) инвестиции в машини, оборудване и съоръжения за опазване на околната среда, или

ж) инвестиции за постигане съответствие с нововъведени стандарти на Общността, приложими за съответните стопанства, или

з) изграждане, реконструкция/рехабилитация на съоръжения и оборудване, включително кладенци и съоръжения за съхранение на вода за напояване, включващи изграждането на нови и подобряване на съществуващи мрежи в стопанствата.

По процедурата е предвидено изцяло електронно подаване и оценка на проектните предложения, което ще се извършва чрез Информационната система за управление и наблюдение (ИСУН 2020) с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП).

Националната служба за съвети в земеделието безвъзмездно консултира и помага за изработването на проектите. 

Писмени предложения и коментари по публикуваните насоки могат да се изпращат в срок до 04.07.2018 г. (включително) на следната електронна поща: rdd@mzh.government.bg.

Leave a Comment