За 5 дни огнищата с Африканска чума се увеличиха 3 пъти. И това е само началото
Земеделският министър издаде заповед за изплащане на 150 лв. награда при отстрел на диво прасе до индустриалните ферми. За селяните няма компенсации
Центърът за оценка на риска по хранителната верига съобщава, че в периода 5-12 юли в България са констатирани 10 огнища на зараза с Африканска чума по свинете (АЧС) – 8 при домашни прасета, тип заден двор, 2 при диви свине. В следващите 5 дни – до 17 юли, огнищата изведнъж стават 33. От тях 18 са при глигани, 15 в дворовете. Въпросът е как така за 5 дни броят на болните от вируса животни се увеличава близо 3 пъти?
Отговорът сигурно е съвсем прост. Болните прасета си ги е имало, огнищата са се разраствали, но е нямало кой да установи това. Нищо чудно Африканската чума вече да е прехвърлила Стана планина.
Миналата седмица в обширно становище Центърът за оценка на риска по хранителната верига отправи препоръки за борбата срещу АЧС. Сред тях е и предложението в 20-километровите зони около индустриалните свинекомплекси да се унищожат всички домашни и диви свине, а държавата да компенсира стопаните за загубата им. 65 са промишлените свинеферми в страната. Една от тях бе „Свинекомплекс Николово“ в община Русе, който изгоря от чумата през уикенда, а днес избиването на прасетата в него продължава – общо 17 хиляди трупа са загробени. За отбелязване е, че в индустриалните свинеферми мерките за биосигурност са сериозни, но въпреки това Африканската чума ги преодоля. Русенският свинекомплекс не дочака държавата да го защити.
Няма заповед на министъра за изтребване на домашните свине и за обезщетение на дребните животновъди в 20-километровата зона около индустриалните свинеферми.
Днес, 22 юли, е подписана заповед на земеделския министър, с която наградата за убито диво прасе в радиус от 20 км от индустриална ферма, да се заплаща по 150 лв. на ловец. В същия радиус, но около установените огнища на АЧС, ловът ще се извършва от горските служители, които сигурно няма да бъдат наградени за отстрела, „защото това им е работата“.
Въпреки че в други европейски държави с Африканска чума са изплащали по 300 лева за убит глиган, у нас 150-те лева донякъде ще свършат работа.
Но защо липсва заповед, която да касае личните стопанства със свине в селата?
Защо министерството се прави, че не съществуват фермички „заден двор“? И може ли държавата да плаща за дивеча по 150 лева, а на селяните да не дава и лев, когато убива принудително животните им? Не били законни! Ами те не могат да бъдат законни, защото кочините не са по нито един санитарен критерий животновъдни обекти и по тази причина БАБХ няма как да ги регистрира.
Така чумата ще си пълзи, ще премине през всички индустриални свинеферми, земята ще пъшка от заровените трупове на над един милион прасета (защото екарисажите не работят), а свинското месо ще стане поне 20 лева. 188 индустриални и тип А свиневъди ще останат без бизнес, селяните без зимнина, горите без глигани. Ако този свински апокалипсис се случи, причините ще са две: 1) Властта не иска да настройва народа срещу себе си три месеца преди местните избори с принудително убиване на животните в двора. 2) На министър Горанов не му се дават пари за компенсации на селяните. Открай време е било така: Ако не дадеш малко, когато трябва, ще трябва да дадеш всичко, когато вече няма накъде.