БАТОК: Юлският ток за бизнеса е с 68% по-скъп спрямо юли 2020! Готови сме за протест
Асоциация „Текстил, облекла и кожи“ иска удължаване на мярката 60/40 и се заканва да изкара служителите пред Българския енергиен холдинг
Компаниите в сектор „Текстил, облекло и кожи“ са готови за протест заради безпрецедентното увеличение на цената на тока от началото на август. „Това е рекорд в цялата история на българската енергийна борса“, заявиха от Българската асоциация за текстил, облекло и кожи (БАТОК).
На 9-ти август БАТОК изпрати отворено писмо до институциите, с което заявява подкрепата си за позицията на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), която включва 4-те най-големи бизнес организации у нас – АИКБ, БСК, БТПП, КРИБ и настоява за оставки и спешни мерки срещу създалата се ситуация.
„Официален отговор не сме получили“, коментира Миглена Христова, член на УС на БАТОК. „Получихме обаче юлските сметки за ток, които са със 68% по-високи на база юли месец миналата година. Нашият бранш работи с предварителни договаряния за поне три-четири месеца. Имаме договори, в които не можем да променим цената. За нас увеличението е много сериозен проблем, защото от една страна не можем да променим цената, а от друга – не можем да не си изпълним договорите. Това ще се отрази и на цените на доставчиците към нас. Не знам как ще успеем да си платим сметките и заплатите.“
Христова допълни още, че мерките като 60/40, с които държавата помага на бизнеса, са много ограничени. Тя е категорична, че за компаниите, които са се възползвали от мярката, тази помощ е от решаващо значение. С това увеличение рисковете от фалити в бранша са много големи.
„Готови сме на протест. В бранша са заети около 80 000 човека в цялата страна. Готови сме да излезем и да стачкуваме. Ще си изкараме хората пред БЕХ, ако не се вземат незабавни мерки. Нямаме време, вече почти не можем да продължим да работим на тези цени. Не знам колко от компаниите могат и да оцелеят при тези цени и за колко време“, заяви Миглена Христова.
Ръководството на БАТОК проведе работна среща с АИКБ (Асоциацията на индустриалния капитал) на 12-ти август. В края на срещата двете страни подкрепиха три основни позиции. А именно: българският бизнес е готов за ефективни протестни действия; иска мярката 60/40 да продължи; категорично против е да се прилагат основно финансови инструменти в Плана за възстановяване и развитие, оперативните програми и икономическите мерки за подкрепа на фирмите, пострадали от кризата с COVID – 19.
От АИКБ призоваха народните представители да започнат незабавно работа по актуализирането на бюджета за 2021 г.