Към 15 000 тона български пчелен мед залежава заради евтиния внос от Украйна
Цената е паднала под дъното и въпреки това търсене няма, казна Николай Гайдов
Към 15 хиляди тона пчелен мед, произведен от българските пчелари, стои непродаден по лични складове. Количеството е огромно, особено като се знае, че годишното производство в страната е около 10-11 хиляди тона. Това заяви от името на колегите си в страната Николай Гайдов, председател на общинското пчеларско сдружение „Акация 1899“ в Пловдив.
Причината за пазарния застой е вносът на евтин пчелен мед от Украйна. „Доколкото знам, украинският продукт влиза у нас на 1,8 долара за килограм“, каза той.
Поради липсата на държавен контрол е твърде вероятно този мед, след като се пакетира тук, да му се лепи етикет, че е български.
Докато през септември 2022 г. пчеларите са продавали на едро сладкия продукт за 4,50 до 5,20 лева за килограм, сега сделките са възможни, само ако стоката се предложи на около 3-3,50 лева – цена, която е по-ниска от годините преди да започне рязкото поскъпване на живота. „В същото време консумативите, които ползваме, са се вдигнали почти двойно“, сравнява Николай Гайдов. И дава пример: рамките струваха преди година 0,92 лева за брой, а сега са по 1,50 лева. Храната за пчели беше 2,05 лв., а днес е 3,60 лева.“
„Истината е, че дори и на 3 лева за килограм, търсене на пчелен мед няма. Пазарът е задръстен, потреблението е все по-слабо. Единствено вървят продажбите на биологичен мед, но и там цената падна“, каза председателят на „Акация 1899“.
Николай Гайдов е сигурен, че на границата с Румъния пчелният мед не се изследва. А е важно това да се прави, тъй като в Украйна няма забрана за лекуването на пчелите с антибиотици, каквато е наложена в държавите в ЕС, в това число и България.
Спадът в търсенето на пчелен мед е започнал през септември м.г. и малко по малко се е стигнало до точката на замръзване.
Тази неволя идва на фона на други беди. В Бургаско, Ямболско и Старозагорско пчелари констатират смъртност до 70% на пчелните семейства.
Другата лоша новина е, че интервенцията за пчеларите по Стратегическия план все още е в идейна фаза и с неактуализирани цени.
В предишни години секторът е кандидатствал още през октомври-ноември предходната година по мерките в пчеларската програма. Сега никой не знае кога ще се отвори възможността на инвестиции чрез интервенцията.