България ще бъде домакин на международна среща на ЮНЕСКО през септември
Експерти по опазване на нематериалното културно наследство от цял свят се събират в Пловдив по покана на Регионален Център София – ЮНЕСКО
През 2023 г. се отбелязват 20 години от подписването на Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство
На 5 и 6 септември в Пловдив ще се състои 11-ата международна среща на Категория 2 центровете на ЮНЕСКО, работещи за опазването на живото наследство на човечеството. Форумът се провежда в България по инициатива на Регионален Център София – ЮНЕСКО, с подкрепата на Министерство на културата на Република България, Община Пловдив и Общински институт „Старинен Пловдив“.
С форума се отбелязва и 20-годишнината от подписването на Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство. В Пловдив ще гостуват експерти от Алжир, Китай, Иран, Япония, Перу, Република Корея, ОАЕ. По време на работните сесии ще се обсъдят всички нови тенденции в областта, предизвикателствата пред Категория 2 центровете, стратегически планираните дейности за сътрудничество на международно ниво.
Събитието ще се проведе в Малката базилика на Филипопол и ще бъде открито от министъра на културата Кръстю Кръстев, директора на отдел „Повишаване на капацитет“ в ЮНЕСКО Сузане Шнутген, заместник-кмета по култура, археология и туризъм на Пловдив Пламен Панов, директора на Държавния културен институт към МВнР Снежана Йовева-Димитрова, директора на Регионален Център София – ЮНЕСКО Ирена Тодорова.
В рамките на визитата си делегатите ще посетят Епископската базилика на Филипопол, емблематични места и събития в Стария град на Пловдив, както и Регионалния етнографски музей.
Годишните срещи на Центровете от категория 2 започват през 2013 г. отново в България, Созопол. След това форумите се организират в Париж, Гуейанг, Шираз, Алжир. Целта на регулярните срещи е подобряване на комуникацията между Центровете и ефективен обмен между мрежата и ЮНЕСКО. Регионален Център София – ЮНЕСКО е един от 8-те центъра, посветени на опазването на глобалното живо наследство, и се управлява от изцяло български екип.