Селскостопанска академия разработи Ръководство за интегрирано производство на зърнено-житни
Ръководства трябва да бъдат съставени и за полски и оранжерийни зеленчуци, зърнено-бобови култури, овощни, ягодоплодни, технически и етеричномаслени
Възложеното от юни 2024 г. от МЗХ на Селскостопанска академия разработване на Ръководство за интегрирано производство на зърнено-житни култури, вече е готово и публикувано на страницата на министерството. То е одобрено на 20 декември със заповед на министър Георги Тахов.
В създаването му са участвали учени от Институт по почвознание, агротехнологии и защита на растенията (ИПАЗР) „Н. Пушкаров“ – София, Институт по земеделие (ИЗ) – Карнобат, Доброджански земеделски институт (ДЗИ) – Генерал Тошево, Институт по полски култури (ИПК) – Чирпан, Институт по царевицата (ИЦ) – Кнежа и експерт от МЗХ.
В Стратегическия план 2023-2027 г. е вписана интервенцията „Подпомагане отглеждането на сортове, устойчиви към климатични условия чрез практики за интегрирано производство“.
Досега липсваше ръководство на земеделците с какви изисквания трябва да се съобразяват, за да прилагат интегрирано производство, за което да получат подпомагане.
С разработването на ръководства за интегрирано производство е натоварена Селскостопанска академия, „съвместно с други учени от други научни институции„. Това е записано в чл. 5 на Наредба №9/2021 г. Изследователите трябва да издадат ръководства за интегрирано производство още за зърнено-бобови, зеленчукови – при полско и оранжерийно производство, овощни, ягодоплодни, технически и етеричномаслени култури.
В началото на 2023 г. попитахме БАБХ колко са вписаните в регистъра на агенцията земеделци, които прилагат интегрирано производство, отговорът беше „нула“.
Интегрираното управление на вредителите е насочено към производството на здрави култури с възможно най-малки нарушения на агроекологичните системи и насърчаване на естествените механизми за контрол на вредителите.
Ръководството е доста подробно, около 200 страници, и обхваща производството на пшеница, ечемик, ръж, овес, царевица и слънчоглед.
За да бъдат вписани в електронния регистър по Закона за защитаа на растенията на БАБХ, земеделските стопани трябва да подадат заявление до съответната ОДБХ по образец. Електронният регистър трябва да съдържа най-малко следната информация (виж. чл. 16 от Наредба №9) : номер и дата на заповедта за вписване в регистъра; данни за земеделския стопанин, извършващ интегрирано производство; местонахождение на площите, върху които ще се извършва интегрираното производство; вид на растенията и растителните продукти; вписана промяна в заявени обстоятелства; дата на заличаване на регистрацията.
За всеки земеделски стопанин, регистриран в регистъра, в съответната ОДБХ се води досие, което съдържа документите от извършени проверки при последващия контрол върху интегрираното
производство.