Първите в света геотермални оранжерии ще са в Ягодово, Ветрен и Пловдив
Изграждането им ще е с 25% по-евтино в сравнение с класическите обекти, сочат сметките на строителя „Полимекс“
Старите стоманено-стъклени съоръжения могат да се реконструират, така че единствено с циркулиращата по билото им вода, да са топли през зимата и хладни през лятото
Вече има български клиенти за една от световните новости, показани на изложбата Агра 2014– геотермалната оранжерия. „Подготвяме оферти за двама наши партньори от с. Ягодово, пловдивско и с. Ветрен, община Септември“, съобщи управителят на Полимекс София Георги Христов.
В Ягодово фирмата ще изгражда върху 1.5 дка новия тип геотермална оранжерия. Освен това оранжерийният производител е поискал от Полимекс София да реконструира съществуващи 5 дка оранжерии, така че обновявайки покривите им, и те да станат геотермални.
За Ветрен намеренията са сходни, макар и с друг мащаб – изграждане на 18 дка нови геотермални оранжерии и реконструкция на 15 дка налични.
Отделно от това Полимекс ще изгради и собствена оранжерия върху един декар. Тя ще е като реално действащ модел на световното изобретение и ще се намира в базата на фирмата в Пловдив. Тя ще е готова до два месеца. Полимекс София е официален представител на автора на изобретението – гръцката фирма Геотерники. На Агра 2014 бе световната премиера на патентованото чудо.
Геотермалната оранжерия наистина е интелигентно изобретение, което ползва качествата на водата, но този път като средство за отопление през зимата и охлаждане през лятото. Технологията е свързана още със създаване на по-високо налягане и отглеждане на растенията в среда, богата на въглероден диоксид, повишен по естествен начин.
Водата е обикновена, сондажна и циркулира по билото на оранжериите. При минус 15 градуса навън, тя осигурява 7 градуса вътре в палатките без друг източник на топлина. През лятото пък при 40 градуса навън същата вода предпазва растенията от претопляне, отпимизирайки температурата вътре на 25-28 градуса. Уникалното в геотермалната оранжерия е в това, което се случва между пластовете полиетилен (или стъкло) при движението на водата по покрива.
„Един от сериозните плюсове на геотермалната оранжерия е, че изграждането ѝ излиза с 25% по-евтино в сравнение със създаването на класическа оранжерия“, посочи Георги Христов.
В крайна сметка имаме технология, която от една страна води до по-високи добиви, а от друга съкращава разходите за енергия в процеса на отглеждане на продукция, обобщи управителят.
„У нас има доста стоманено-стъклени оранжерии на 40-50 години, които могат да се реконструират и да заработят като геотермални. Ако собствениците им са готови да приложат изобретението, ще направят разумен избор“, е мнението на Георги Христов.
Още по темата: Геотермална оранжерия поддържа 7 градуса през зимата и 25 през лятото единствено с вода