Внимателно с рапицата! Агротехниката е изключително важна

Житните, картофите и едногодишните фуражни култури са добър предшественик на маслодайното растение

Календарът показва, че сме малко след средата на лятото, но за производителите на рапица и житни август и септември са начало на 2015 година. В наследния месец цената на рапицата се движи възходящо на международните стокови борси – В Париж се покачи се от 309 на 329 евро/тон.

Време е площите да се подготвят за сеитба. Според метеоролозите този месец ще е с относително висока влажност, като дъждове се очакват през третата седмица на месеца. А рапицата се нуждае именно от тях, за да покълне. Прекомерната влага обаче също е неприемлива, тъй като може да влоши аерацията на почвата.

Рапицата е една от предпочитаните за отглеждане култури в страната, обясняват експертите от Агренцията по храните – Пловдив в последния си бюлетин за растителна защита. През последните години в област Пловдив наблюдаваме тенденция на намаляване на площите, засети с рапица в резултат на променливите агроклиматични условия свързани с продължителното есенно и пролетно засушаване, което се отразява негативно на културата и посевите встъпват в зимният сезон не добре гарнирани.

За да се създадат добри условия за успешно отглеждане на рапицата, агротехническите мероприятия през есента са подчинени на една цел – да се създадат оптимални условия за развитие и успешно презимуване на рапицата.

Подготовка на почвата

подготовка на почватаДребните рапични семена изискват отлично подготвена почва. Добре е площта да се изоре на 15-18 см дълбочина с брануване, а при суха почва да се дискова в две посоки, за да не се допуска образуването на буци. Преди сеитба на рапицата се бранува и валира с цел формирани на гладка повърхност и твърдо легло за семената. Твърдото легло позволява капилярно покачване на вода до семената, което пък подпомага дружното им поникване.

Рапицата може да се отглежда върху различни типове почви, но най- подходящи са богатите на хумус и калций , които не се склонни към преовлажняване и формиране на почвена кора . За нормалното си развитие културата изисква неутрална до слабо алкална реакция на почвата (рН 6,7 – 7,8).

Семената при нормални условия трябва да се засеят на дълбочина 1-2 см с добър контакт между семето и почвата. При по-леки почви и по-сухи условия, трябва дълбочината да се увеличи,
но не повече от 4 см.

Избор на площи за сеитба

Рапицата не е много взискателна към предшественика. Изискванията и се определят от това да има достатъчно време за качествена обработка на почвата. На тази основа добри предшественици са житните, а измежду тях най-подходящи са есенният и пролетният ечемик , пшеницата , ранното производство картофи и едногодишните фуражни култури.

Рапицата може да се отглежда на същото поле след 3-5 години, а в случай на нападение от Склеротиния – след 7 години . Пшеницата е добър предшественик, но има и такива условия, които налагат да се внимава, например: при третиране на пшеница с хербициди съдържащи акт. в-во медсулфурон, суша и рН на почвата над 6,8 трябва да изминат 120 дни от внасянето на хербицида до сеитбата на рапицата. В противен случай се препоръчва дълбока оран на 25-30 см.

– След рапица да не се засяват слънчоглед и захарно цвекло – имат общи болести – алтернария, склеротиния, сиво гниене и др.

– Да не се засява рапица на силно заплевелени площи с дива ряпа, дива репица и полски синап, поради опасности от кръстосано опрашване и затруднена борба с плевелите от същото семейство.

Изисквания към влага. Срокове на сеитба.

Съдържанието на влага в почвата е решаваща за рапицата, особено при поникването и първите фази от развитието й. При недостатъчно влага в повърхностният почвен свой по време на сеитба, семената остават дълго време в почвата без да поникнат. Излишната влага от своя страна, обуславя образуването на почвена кора и създава проблеми с аерацията на почвата.

За да покълне рапичното семе се нуждае повече от газообразна форма на водата (пара), отколкото от течна. Само 15% от цялото количество вода нужна за покълване е в течната форма.

Валирането на почвата е много важно агротехническо мероприятие и спомага за дружното поникване на семената, намалява изпарението и осигурява повече газообразна форма на вода.

Най-подходящият срок за сеитба на рапицата е от краят на месец август до средата на септември. Не бива да се избързва, защото растенията имат по-дълго развитие, могат да прораснат и да измръзнат през зимата. По-късната сеитба от своя страна не позволява на растенията да оформят розетка от 8-10 листа до настъпване на зимата и да се закалят достатъчно, което също води до измръзване на голяма част от посевите.

Степента на презимуване зависи от закаляването на растенията в предзимния период. Добре закалените растения издържат до – 25°С при снежна покривка повече от 5см.

Торене

Рапицата има голяма потребност от хранителни вещества. За формиране на добър добив от семена се препоръчват следните торови норми:
– при слабо запасени почви N 20-25кг/дка; Р 8-10кг/дка; К 10-12кг /дка;
– при добре запасени и високо плодородни почви N 16-18кг/дка; Р 6-8кг/
дка; К 9-10кг /дка;

Свързани публикации: БАСФ се среща с фермери за силен старт на рапицата

Йосиф Делгянски: Реколтата от рапица се оказа с 20-30% по-добра спрямо 2013

Rapool България представи на полето край Чирпан нови и утвърдени сортове рапица

 

Leave a Comment