Пътешественици на света гостуваха и работиха във „Веселата ферма“

Как Наталия от Колумбия бе излекувана с … плюнка и колко гости посрещна тази година натуралното стопанство в село Горнослав

 

Руслана

Руслана

„Веселата ферма в Родопите“ посрещна над сто гости тази година. Някои от тях бяха истински пътешественици, които бродят от държава на държава с багажа на рамо. „Пристигнаха чужденци от Полша, Швейцария, Колумбия и Тайван“, изброи Руслана Бояджиева. И продължи:“Посрещнахме българи доброволци от Хасково, София, Стара Загора и …“ „Но най-много бяха хората, които идваха да разгледат фермата. Посещаваха ни в почивните дни и искаха да видят къщата, фермата, работата.“ Всички те са научили за „Веселата ферма“от интернет и фейсбук страницата ѝ.

„Веселата ферма в Родопите“ е в китното, прегърнато от планината село Горнослав над Асеновград. Руслана, Митко и Иван (на по 30 и малко години) избраха точно него за земеделското си стопанство заради мекия климат и пищната природа. Закупиха стара къща – спретнаха я. Спазариха към три декара земя – направиха я ферма. Но не просто ферма като другите, а по учението за натурално земеделие на японския философ и фермер Фукуока. Реколтата там расте сред тревите, които производителите наричат най-общо плевели, а земята не се обработва механично, за да не се руши хумуса и да става все по-плодородна. Фермата си произвежда биотор от калифорнийски червеи, която продава. В нея растат зеленчуци, смокини, джинджифил и какво ли не.

Доброволците

Как да опознаеш истинския свят без екскурзоводи и хотели? За целта има създадени сайтове за доброволци (HelpX). Работодателите от различни държави пишат заявки кога и от какви работници имат нужда. Обещават подслон и храна срещу труд. Няма по-евтин и справедлив начин да разгледаш Земята от този да си заслужиш гостоприемството с работа. В Горнослав например са обявили, че търсят помагачи от април до края на октомври.

Ето така във „Веселата ферма в Родопите“ пристигнаха чужденци пътешественици. Момичето от Тайван се записало като доброволец, за да подготви темата от магистратурата си колко развит е туризмът в Родопите, България. Не е ясно защо е избрала тази тема, но работата във фермата ѝ е била от полза. Швейцарецът пък е дошъл на велосипед. Иначе той работи в Берн по няколко месеца в годината, за да си осигури пътните разходи за пътешествията. Във „Веселата ферма“ е останал месец и половина, защото се влюбил в природата и хората. Толкова му харесало, че решил да си закупи място в близкото село Орешец и там да закара фургон за подслон, когато пак пристигне у нас. Младежът обяснявал на Руслана, Митко и Иван, че иска да направи много снимки от Родопите и да разказва на приятелите си колко чудна държава е България, която в представите на повечето европейци е мрачно място пълно с беди.

Точно сега в Горнослав гостува колумбийката Наталия Пара, която всъщност идва от Маями, където работи като ветеринарен техник. Днес Наталия сееше скилидки чесън, а след като приключи шестчасовия ѝ работен ден, тя опита баницата на Руслана. „М-м, вкусно“, похвали непозната ѝ гозба девойката.

Незабравимата среща на Наталия с баба Мария
Наталия от Колумбия с кучето Момо

Наталия от Колумбия с кучето Момо

На въпроса ни към Наталия ще отнесе ли от България някоя незабравима история, момичето се разсмива, кимайки с глава: Случката с баба Мария!

В един от първите ѝ дни тук Руслана я помолила да обере ябълките от дървото, което е до съседния двор. Колумбийката се качила на стълба, но стъпалото се счупило и тя паднала. Към нея веднага се втурнала съседката баба Мария, за да ѝ помогне. Оказало се, че при падането Наталия си наранила дланта на ръката, а това притеснило старата жена. Тя взела ръката на момичето в своите ръце, навела се и … плюла. Няколко пъти! После размазала добре „мехлема“, доволна, че е оказала най-необходимата първа помощ на пострадалата чужденка. Въпреки че са минали няколко дни оттогава, изражението на Наталия докато разказва историята и сега показва колко е била втрещена от светкавичната и неочаквана реакция на баба Мария. Впрочем, от раната вече почти няма следа, тоест, методът наистина действа.

„Няма да забравя мусаката и баницата на Руслана, и вкуса на вашите плодове и зеленчуци, който е много, много хубав“, добавя Наталия. Придвижвайки се дотук от Маями, момичето от Колумбия е преминало през Ирландия, Великобритания, Франция, Германия, Испания, Италия, Гърция и Турция. В Горнослав планира да остане   десет дни, след което ще продължи към Будапеща.

Съмишленици от България

Доброволци от България също са спали под гостоприемния покрив на „Веселата ферма в Родопите“. „Почти

Митко коси и прибира тревата в двора

Митко коси и прибира тревата в двора

всички идваха с идеята да научат повече за това как е организирана работата тук, как се прилагат правилата за натурално стопанство, могат ли и те самите да създадат своя ферма и ще се справят ли“, обясни Руслана. Наблюденията на младата стопанка са, че в страната е пълно с хора на нейната възраст, които мечтаят да избягат от стреса на големия град и да заживеят сред тишината и безвремието на някое селце като Горнослав. „Все повече са тези младежи“, твърди Руслана.

През уикендите веселата ферма е посрещала посетители на всякаква възраст, които след разглеждане на стопанството най-често питали има ли в селото хотел да останат една нощ и още един ден сред това море на спокойствието.

„Това ни подсети да стегнем втория етаж на къщата и да го направим хостел“, сподели Руслана. Там догодина многобройните гости на фермата ще имат подслон и ще бъде още по-весело. Колкото повече, толкова повече!

Още една полезна идея ще се приземи

На фермерските пазари в Пловдив (които първо бяха всяка неделя при пазара до Гребния канал, после всеки четвъртък в Капана, а сега всяка неделя на „Четвъртък пазара“), производителите колеги на Руслана, Митко и Иван, често са споделяли, че имат нужда от помагачи. „Някои от тях са на възрастта на родителите ми и не знаят английски език и няма как да посрещат чужденци доброволци. Затова решихме да направим интернет страница за доброволчество в рамките на България“, разказа Руслана. Сайтът ще тръгне най-вероятно тази зима, тъй като работата по него напредва. В електронната страници българските фермери, а и хора с други занимания, ще могат свободно да качват сами покани за доброволци работници. „Думата „пари“ я изключваме от сайта. Тя отблъсква и може да развали всичко. Става въпрос за доброволен труд, срещу който помагачът получава храна и подслон“, изясни смисълът на инициативата младата фермерка. (Когато сайтът стане видим в интернет, Агро Пловдив също ще напише как да го откриете – б.р.)

Свързани публикации: „Веселата ферма в Родопите“ или защо трима млади хора зарязаха модерните си професии

Фермери разказват: Как си отгледахме джинджифил

 

 

1 Comment

  1. Мартин Иванов каза:

    Страхотна история. Направо не е за вярване, че такива неща ,огат да се случат у нас. Но за да се реализира нещо подобно човекът трябва да има подкрепа на някого до себе си. Така и животът става по-хубав, и света по-интересен.

Leave a Comment