17 пчеларски дружества се събраха в Пловдив, Габриел ги поздрави от Брюксел
Форумът започна с проблемите на бранша: вносът на евтин мед от Китай, ограничените от Наредба 26 директни продажби, неподписаният все още Меморандум
Представители на 17 пчеларски организации пристигнаха за участие в националната пчеларска конференция в Дома на техниката в Пловдив. Откриването ѝ закъсня с 40 минути заради изчакване на пътуващите отдалеч.
Председателят на сдружението домакин „Акация 1899“ Николай Гайдов обяви накратко, че след направената първа стъпка към обединение на бранша в Несебър, основната мисия на конференцията в Пловдив е процесът да продължи.
Евродепутатът Мария Габриел, която пчеларите считат за свой патрон, бе подготвила видео приветствие от Брюксел. Габриел започна поздрава с думите, че създаването на силна единна пчеларска организация е ключов фактор, за да може браншът да защити приоритетите си. Като създател на работна група за пчеларите в ЕС, Габриел смята, че български и международни експерти могат да помогнат за това обединение. Тя изрази надежда, че през февруари 2016 г., когато е планирана поредната национална конференция в Плевен, вече ще има реални резултати.
Димо Димов от сдружението на биологичните пчелари посочи, че след одобрения на Фестивала на меда в Несебър вариант за меморандум, организациите все още не са внесли документа в Министерството на земеделието и храните. Меморандумът е в 9 точки, които засягат болезнени за бранша проблеми като опазването на пчелните семейства от болести и неприятели, от пестициди, от кражби. В точка 4 пчеларите предлагат възможността за създаване на самостоятелна мярка в Програмата за развитие на селските райони, която касае тяхната дейност. А също така качеството и маркетинга на меда да влязат във фокус. В точка 9 пчеларите изразяват „готовността си за единно представителство в пчеларския сектор като гарант за успешно развитие на пчеларството“.
Димо Димов предложи представители на пчеларските организации да подпишат меморандума, за да се ускори регистрирането му в аграрното министерство.
Георги Бодуров, председател на ямболското сдружение „Апис“ предложи да бъде създаден специален фонд „Пчеларство“, от който да бъдат финансирани някои критични дейности. Той се мотивира с това, че броят на заетите в този сектор не е никак малък – около 4-5% от всички, които работят в сферата на земеделието.
Симеон Тодоров обърна внимание на огромния проблем, който носи вносът на мед от Китай. Според него продуктът се прави не от пчелни семейства, а в заводи. Пристига у нас и в Европа на драстично ниска цена от 1-2 долара за килограм, пакетира се тук и се експортира като български мед. А това бие по имиджа на нашия естествен продукт, прочут в Европа с отличните си качества.
Пчеларят от Несебър Николай Янев обърна внимание на ограничението за директните продажби в Наредба 26, според което браншът може да продава до 40% от меда на свободния пазар, а 60 на сто трябва да предоставя на фирмите за преработка, които взимат стоката за „без пари“.
Поставените проблеми отново върнаха пчеларите към целта на конференцията – създаването на обединение, което да може да представлява бранша пред институциите и да взема законодателни решения. И към първото предложение – представителите на сдруженията да се подпишат под меморандума, така че той да бъде внесен в МЗХ.
Конференцията все още продължава. За решенията, взети на нея, ще ви информираме след края ѝ.