На 26 юли НАЗ ще реши да протестира ли срещу украинския внос на зърно
Асоциацията на зърнопроизводителите е в контакт с камарите на други източноевропейски страни, с които могат да се организират единни действия
На 26 юли, когато започват Дни на полето, организирани от Добруджанския съюз, Управителният съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) ще реши дали да свика бранша за протест срещу безконтролния внос на украинско зърно в България.
Това съобщи пред Блумбърг ТВ председателят на асоциацията Костадин Костадинов.
Дни на полето в Добруджа ще събере на работен терен зърнопроизводителите от странатаМеждувременно НАЗ е в контакт с земеделските камари на Румъния, Чехия и Унгария, с които споделят общи притеснения заради вноса от Украйна. Зърнопроизводителите от 4-те държави може да участват в единни протестни действия, за да запазят бизнеса си.
Костадинов заяви, че независимо от вида на продукцията, украинските им колеги продават зърното на 100 долара за тон след началото на войната. Оттам нататък обаче се намесват много посредници, които вдигат цените.
Председателят подчерта, че Европейската комисия е създала коридори за износа на украинското зърно, но вместо то да се насочва към държави, които се нуждаят от него, то остава в страни производителки от ЕС и предизвиква дъмпинг.
Той подчерта, че няма място за сравнение между украинското и българското зърно, тъй като те са отгледани при различни цени на торовете, горивата, продуктите за растителна защита, а освен това производителите там не са задължени да прилагат екологични изисквания.
Костадин Костадинов цитира данни на земеделското министерство, че у нас са влезли 6000 тона украинска пшеница и около 1000 тона ечемик. много по-сериозен е вноса на слънчоглед, посочи той. „Само от 16 юни досега са вкарани около 230 хиляди тона слънчоглед, като предните два месеца са внесени около 300 хиляди тона“, каза той.
„Българската държава не си гледа работата от няколко месеца“, заяви председателят на НАЗ. По думите му украинският зърнен внос е абсолютно безконтролен. Едва миналата седмица земеделското министерство се ангажира да извърши фитосанитарен контрол на продукцията, а резултатите от него трябва да станат ясни тази седмица.
Той изрази притеснения, че заради вносното зърно складовете са пълни, а когато в края на август започне жътвата на българския слънчоглед, по-малките производители няма да има къде да складират и ще трябва да продават реколтата на наложените от търговците дъмпингови цени.
Реколтата от пшеница е прибрана на около 85% и ще бъде с около 20% по-слаба от миналата рекордна година заради суши на места, застудявания и измръзване на посеви и забавени валежи, каза Костадинов. На места добивите са около 300-400 кг, на други 500-600 кг до 800 кг, като има опасения на каква цена и къде ще се реализира продукцията.
Л. Работов: Вместо да преминава транзит, украинското зърно опустошава българските земеделциПредседателят информира още, че в момента няма търсене на продукцията от рапица, което също създава проблем, тъй като производителите не могат да освободят складовете си.
Не е вярно, че ЕК иска зърното от Украйна да влиза у нас без фитосанитарен контрол! Напротив