Защо земеделието блазни най-успешните ни бизнесмени? Виж кои са те
Банкери, производители в други сектори, търговци, избраха да бъдат и фермери. Някои успешни, други не
Няма да повярвате колко много са популярните имена в бизнеса, които рано или късно решават, че трябва да вложат пари в земеделието. Сред тях има банкери, строители, търговци, производители от всички браншове. Хора, които имат средства и които, разсъждавайки къде е най-разумно да ги вложат, избират селското стопанство. Повече обаче инвестират в растениевъдството, сигурно защото животновъдството е (беше?) по-малко субсидирано и по-капризно занимание. Участието във фермерството почти винаги е свързано и с разработката на проекти по Програмата за развитие на селските райони. А там финансовите помощи са наистина сладки. Някога Кирил Преславски (братът на цар Борис III) беше казал, че ако можеш да станеш успешен фермер, значи можеш да управляваш всичко.
За новия програмен период 2014-2020, от бюджета на ЕС на България се полагат 14.5 млрд. евро. Почти половината от тях – 7 млрд. евро, ще са по направление земеделие.
Ето защо:
Най-голямата ябълкова градина в страната – до село Динк, община Марица в Пловдивска област, е на мажоритарния собственик на Българо-американската кредитна банка Цветелина Бориславова. Масивът е върху почти 1300 декара и бе придобит първо от банката, а след това стана собственост на „Съни епъл“ЕООД. Неин едноличен собственик е „Си Ес Ай Еф“АД, което се притежава от Бориславова (над 99%) и нейната фондация „Кредо бонум“. Сравнително отскоро „Съни епъл“ се включи в организация на производители на плодове, което позволява финансиране на градината. Догодина тя ще се увеличи с нови 170 дка.
Голямата строителна компания „Сиенит холдинг“ – Пловдив обяви миналата пролет, че има намерение да изгради голямо тържище на източния вход на Пловдив чрез българо-израелската фирма „Булплод Марица“ООД. Съдружникът в „Сиенит“ Пламен Панчев обясни, че то ще е върху 3000 дка и към него ще има складове и 4 преработвателни предприятия от хранително-вкусовата сфера.
Отделно от това Калоян Кънчев, син на другия съдружник в „Сиенит“ – Валентин Кънчев, обяви намерение да създаде нова биологична градина с ябълки, заедно с капково напояване в землището на Калековец. най-вероятно тя вече е засадена.
Комбинатът за цветни метали (КЦМ) в Пловдив вече 11-12 години развива земеделски дейности. До 2014 г. стопанството на предприятието бе върху 375 дка с лавандула. От тази година обаче Пловдивската митрополия реши да поднови 10-годишния договор за 185 дка само при условие, че КЦМ приеме да плаща наем от 100 лева за декар. Комбинатът категорично отказа и така се лиши от почти половината земеделска земя. А лавандулата във владишките ниви запустя.
Успешният дистрибутор на цигари Георги Видолов, едноличен собственик на „Спийдстар“, направи истински завой към земеделието през 2008 г. Той избра да се занимава с производство на ориз, а през 2009-2011 г. изгради модерен завод за съхранение, преработка и пакетиране на ориз. По данни на ДФ „Земеделие“ предприятието е изградено по одобрен проект по мярка 123, като субсидията при изпълнението е 3 594 251.93 лева. Суровината за завода е от полетата на „Арон Райс“. За кратко време фирмата се превърна в най-големия оризопроизводител в страната.
Собствениците на „Винпром Пещера“ отдавна са привлечени от земеделската кауза. Още от 2007 г. чрез дъщерната си фирма „Омега Агро Инвест“ те се заеха с комасирането на земеделска земя из цялата страна. В началото на тази година дъщерната компания на „Омега Агро Инвест“ – „Хера агро“ продаде на китайския инвеститор „Тиенджин фарм култивейшън груп къмпани“ЕООД голям пакет ниви, които според адвокатското дружество, осъществило сделката, са над 30 000 дка. Отделно от това, „Биопродукти-България“ ЕООД се оказа №1 по получени средства от ПРСР – 3 849 101 лева, пак по информация за АгроПловдив на ДФЗ през 2013 г. Средствата по проекта са изразходвани за създаване на предприятие към спиртоварната на „Винпром Пещера“ в село Катуница. То преработва използваното зърно за направа на етилов алкохол, гранулира го и го продава като фураж за животни.
Земеделието привлече и една от най-големите фирми в Пловдив и в страната за климатични системи – „Атаро клима“. Христо Рогачев, син на собственика на компанията, създаде нов лозов масив с капкова система за напояване върху 96.8 декара в землището на Черноземен, община Калояново. Инвестицията е на „Терауайн Черноземен“ЕООД. Същата фирма обяви и намерение за изграждане на когенератор с 1.5 МВт електрическа и 1.6 МВт топлинна мощност при използването на биомаса. Христо Рогачев е един от управляващите в „Атаро клима“.
Сред разностранните интереси на адвоката Тодор Батков са лозарството и винарството. Въпреки че според Търговския регистър той не е сред собствениците на „Вила Хисар“ и „Вила Любимец“, именно неговото име се споменава, когато стане дума кой стои зад двете винарни. Миналата година „Вила Хисар“ съобщи, че ще създава два лозови масива от общо над 300 дка в землището на село Старо Железаре в Пловдивска област.
Миналата година публикувахме, че фирма на бившия банкер Светослав Божилов „Алмагест“АД е най-значителният бенефициент – юридическо лице, на евросредства по Програмата за развитие на селските райони(ПРСР) в страната за периода 2007-2012 г. Божилов е мажоритарен собственик в компанията. Дружеството „Алмагест“ е усвоило 4 172 169 лева от ПРСР, съобщиха от ДФ „Земеделие“.
В „Алмагест“ Божилов участва чрез „Вентчър Екуити България“ЕАД, чиито едноличен собственик е именно той. Бенефициентът стопанисва завод за производство на етилов алкохол, добиван от пшеница. Остатъчната суровина пък се продава като високопротеинов фураж DDGS. Заводът е във Ветринско, на 35 км от София. Светослав Божилов също така е основен собственик на Фонда за земеделска земя Мел инвест.
Вчера АгроПловдив информира, че собственикът на една от първите строителни фирми в Пловдив Стоян Сариев възнамерява да строи оранжерии в землището на село Ягодово, заедно с друг строителен предприемач. Преди това Сариев обяви планове да изгради и предприятие за нектари в широкия център на Пловдив.
Забележка: Статията далеч не изчерпва броя на лицата и фирмите, които са отделили поне един „джоб“ в инвестиционния си портфейл за земеделие. Доколко изброените са успешни като фермери е преработватели, е съвсем друга тема.
Свързани публикации: Какви ябълки роди градината на банкера Цветелина Бориславова?
Ще се изгражда ново тържище с 4 завода край Пловдив
Митрополит Николай поискал 100 лв. наем за църковни ниви до КЦМ
Георги Видолов: Реколтата от ориз е най-слаба от 5 години насам
Китайска компания купи 30 000 дка ниви в 45 села в Южна България от „Омега Агро“
Суперзаводите в Пловдивско по Програмата за селските райони
Фермери и други вдигат пет инсталации за биогаз в Пловдивско
Фирма на бившия банкер Светослав Божилов е №1 за европари по ПРСР
Строителни предприемачи ще правят оранжерии в село Ягодово