За първи път: През 2020 г. ще броят фермите и електронно

До 10 октомври т.г. браншовите съюзи могат да дават предложенията си по концепцията на министерството на земеделието за това как да изглежда преброяването на земеделските стопанства през 2020 г.

Ще преброяват фермите електронно

Ще преброяват фермите електронно

Като държава членка на Европейския съюз България има ангажимент да приложи пряко европейските разпоредби от юли 2018 г. за прилагане на интегрирана статистика на земеделските стопанства, като през 2020 г. ще проведе преброяване на земеделските стопанства, поясниха от агроминистерството.

Всяко преброяване трябва да бъде уредено с отделен закон, затова експертите правят допитване за точната дата за това през 2020 г. Предишното беше през 2010 г.

Вариантите за датите на новото преброяване са три – то да започне от 1 юли 2020 г., така че да съвпадне с началото на селскостопанската година, от 1 септември или от 1 октомври.

Самият процес на анкетиране ще продължи 2-3 месеца, но тъй като от края на януари 2021 г. започва преброяването на населението на България от НСИ, по всяка вероятност агроминистерството ще избере датата първи септември, за да не стане припокриване на двете статистики.

За първи път през 2020 г. фермерите ще могат да попълват регистрационните си карти и да ги подават по електронен път, което ще бъде изключително улеснение при броенето.

Останалите варианти са интервю с анкетьор на хартиен въпросник или персонално интервю с анкетьор с помощта на преносимо устройство (таблет или друго „смарт“ устройство)?

Преброяването на земеделските стопанства е най-голямото изчерпателно статистическо изследване в областта на земеделието, което се провежда на всеки 10 години по препоръка на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (FAO) и в което пряко са ангажирани Министерството на земеделието, храните и горите и структурите му, както и други ведомства, организации и органи на местното управление.

Целта на преброяването е да осигури надеждна, изчерпателна и детайлизирана информация за структурата на земеделските стопанства в страната. Преброяването ще предостави данни за броя, типа и размера на земеделските стопанства, за юридическия статут,

за използването на земята, за отглежданите селскостопански животни, за работната сила и други доходоносни дейности на стопанството, за биологичното земеделие и за сградите за животни и управление на оборския тор.

Чрез преброяванията се осигуряват статистически данни за широк кръг от специалисти в и извън управлението, които в своята дейност се нуждаят от точна, изчерпателна и актуална структурна информация за вземане на управленски решения и разработване на стратегии и конкретни национални и регионални политики в областта на земеделието.

За въпроси или при необходимост от допълнителна информация лице за контакт: Диана Атанасова, тел.: + 359 2 985 11 102.

Преброяването на земеделските стопанства се извършва по предварително изготвени списъци с адреси, базирани на Единния класификатор на административно- териториалните и териториални единици (ЕКАТТЕ).

Адресите на земеделските стопани са получени при провеждане на предходните преброявания, статистически изследвания на Министерството на земеделието, храните и горите, административни регистри от структури на министерството.

Leave a Comment