Хората с минимални доходи ще плащат по-ниски държавни и общински такси

Министерският съвет е разработил концепция, според която бедните българи ще плащат по-ниски такси на държавните ведомства и общините за административни услуги. Новата политика по отношение на таксите е публикувана на портала на консултативните съвети към Министерския съвет, съобщава „24 часа”.
Концепцията е по европроект и е била поръчана при управлението на ГЕРБ, а проектът се е надзиравал от сегашния регионален министър Десислава Терзиева.
За да стане това реалност обаче, трябва да бъде приет Закон за държавните такси.

Хората с минимални доходи ще плащат по-ниски държавни и общински такси

Хората с минимални доходи ще плащат по-ниски държавни и общински такси

Според концепцията намаленият размер на таксите за бедните ще гарантира достъпност на услугите за всички българи. Всички държавни такси трябва да бъдат в размер, който покрива само разходите за услугата, която оказват чиновниците. Допустими разходи, на чиято база може да се определи размерът на таксата, са заплатата на чиновниците, които работят по предоставяне на услугата, командировъчни, закупуване на материали и консумативи и дори ремонт на офиси. Предвижда се и уеднаквяване размера на таксите, които събират различните общини за една и съща услуга.

Таксите могат да са по-високи от разходите за услугата единствено ако държавата иска чрез тях да проведе политика на ограничаване. Тогава обаче това трябва да е вписано в специален закон. Например ако държавата иска да ограничи строежа на вятърни електроцентрали, може да се сложи много висока такса за приемане и разглеждане на проекта, са пояснили експерти, участвали в писането на концепцията.

По същия начин ако се цели насърчаване на дадена политика, таксите могат да са по-ниски от реалната цена за извършване на услугата, а бюджетът да покрива разликата.
Концепцията предвижда и нови правила за заплащане на държавните такси. За по-големите суми трябва да се предвиди възможност за разсрочено плащане. Такса от 10 лв. може да се плаща наведнъж, но такава от 600 лв. трябва да може да бъде погасена на вноски, препоръчва документът.

Ведомствата трябва да осигурят и максимално голям набор от канали, по които гражданите да могат да плащат. Сред тях са електронно плащане по интернет,
с кредитни карти, на гише в самото ведомство.
Банковите плащания пък трябвало да останат само за суми, които надхвърлят лимита, заложен в закона за ограничаване на плащанията в брой. В момента това ограничение важи за суми над 15 000 лв.

Предвижда се и възможност за гражданите и фирмите да решат дали да платят таксата при заявяване на услугата, или при вече свършена от чиновниците работа.
Ведомствата ще трябва да връщат събрани от гражданите и фирмите такси, ако не извършат заявената услуга навреме, предвижда още предложеният за обсъждане документ. Очаква се промяната в политиката по таксите да доведе и до увеличаване на инвестициите в страната, защото бизнесът ще може по-лесно да определя какви ще са разходите му за такси.

Leave a Comment