Цените на храните на едро са паднали с 6% за година

След резкия скок от 8,5%  на стойностите на Индекса на тържищните цени през декември, от началото на годината се наблюдава стабилизиране на цените на хранителните стоки на едро, съобщават от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).

С 6% за година са паднали цените на храните на едро

С 6% за година са паднали цените на храните на едро

В резултат на трайния спад на цените на храните през пролетта и лятото на 2013 г., стойностите на Индекса на тържишните цени сега са с близо 6% по-ниски спрямо година по-рано. Цените на основните хранителни стоки, млечните и месните произведения през януари тази година остават стабилни. Промяната на месечна база при тези стоки е в диапазона плюс-минус 0,5-1,5 на сто, като при захарта има поевтиняване от 4 на сто, а цените на брашното и яйцата са без промяна.

Близки до нивата от предходния месец са и средномесечните цени на ориза, олиото, кашкавала, кравето сирене, пилето и кренвиршите. Незначително поскъпване на месечна с около 1,5 на сто се наблюдава при фасула и маслото. Спрямо същия месец на миналата година цените на едро на млечните произведения са по-високи.

Най-голям ръст на годишна база има при цената на кравето сирене (12,2 на сто), а поскъпването на кашкавала и маслото е 4 на сто. Цените на месото и месните произведения през януари 2014 г. се задържат близко до нивата от преди година. При свинското месо има поевтиняване на годишна база от 7 на сто. На годишна база най-много се повишава цената на зрелия фасул – 40,5%.

Цените на основните хранителни стоки (захар, брашно, олио и яйца) бележат спад на годишна база, като поевтиняването на яйцата и олиото спрямо същия месец на миналата година е 22-25 на сто. Цените на едро на захарта и брашното през януари тази година са с около 12 – 18 на сто по-ниски.

През януари цените на всички плодове и зеленчуци са по-високи спрямо предходния месец. Поевтиняване на месечна база има само при портокалите – 11,4 на сто. Най-голям ръст на месечна база има при цената на българските оранжерийни домати – 34 на сто и на доматите от внос – 25,8 на сто. Поскъпването на българските оранжерийни краставици е 23,3 на сто, а на вносните – 14 на сто. Увеличението на цените на месечна база на зелето и морковите е в интервала 7 – 11 на сто, на картофите, ябълките и мандарините е 4 на сто и на бананите и лимоните 2 на сто.

На годишна база експертите отчитат поскъпване на картофите с 11,4 на сто, на българските оранжерийни краставици с 5,4 на сто и на морковите със 7,7 на сто. Поевтиняване на годишна база с около 8-9 на сто се наблюдава при доматите, както българските, така и на тези от внос и на вносните краставици, както и на зелето с около 2-3 на сто. Цените на плодовете падат на годишна база, като при ябълките поевтиняването е 7,2 на сто, а при лимоните – 8,2 на сто. При бананите има поевтиняване спрямо същия месец на миналата година с 4,3 на сто, а цените на портокалите и мандарините остават без промяна.

Leave a Comment