ЕС обсъжда: Малък фермер – големи субсидии

България подкрепя въвеждането на по-силно подпомагане на т.нар. първи хектари на фермерите по линия на директните плащания. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Светлана Боянова пред Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел. Там за първи път на ниво министри се обсъди прилагането на схемата. „Такова плащане е необходимо, за да подкрепим по-малките ферми, в които има по-голяма трудова заетост в сравнение с по-големите, които реализират икономии от мащаба”, поясни Боянова.

Европейският парламент предлага за първи хектари да се считат първите 50 хектара /500 декара/ от стопанството, а предложението на Ирландското председателство е да се взема предвид средният размер на фермите в съответната страна. За България например той е 6 хектара. Окончателните параметри на схемата ще се определят съвместно от Съвета на ЕС по земеделие и Европарламента.

Заместник-министър Боянова посочи, че е необходима гъвкавост, която да позволи всяка държава-членка да приспособи схемата според своите особености. „За нас е особено важно размерът на първите хектари да се определя от държавите-членки до определен лимит на ниво ЕС, без конкретна референция към средния размер на стопанството”, подчерта тя.

Светлана Боянова

Светлана Боянова

КАКВО КАЗА БОЯНОВА

„Ние отстояваме позицията, че трябва да се прилага еднакво третиране и да се предоставят еднакви възможности по отношение на държавите членки, прилагащи СЕП и тези, прилагащи СЕПП.

Като държава прилагаща СЕПП, България не е подпомагала различните сектори и производства чрез диференциран размер на плащанията. Подобно на държавите с диференцирани плащания, при нас също присъства необходимостта от насочване на допълнително подпомагане към определени уязвими сектори и видове производства, което може да бъде реализирано само чрез завишен процент на обвързана подкрепа. Единствено при предвиждането на възможност за прилагане на по-висок процент обвързана подкрепа, можем да проявим гъвкавост по отношение на параметрите за вътрешната конвергенция. По този начин ще се постигне балансиран подход при прилагането на подкрепата с директни плащания във всички държави членки.

Като елемент на еднаквото третиране виждаме запазване на възможността за прилагане на СЕПП като преходна схема, по същия начин както се предлага запазването на вече разпределени права за плащане чрез СЕП.

Оценяваме положително усилията в посока създаване на по-голям национален резерв, както и допълнителни възможности за неговото използване. За нас е важно да се предвиди механизъм за използването на резерва за включване в подпомагане след 2014 г. на необработваеми към момента земи.“

Leave a Comment