Срещата в МЗХ обезсърчи оранжеристите
Субсидиите за оранжерии паднаха под дъното, асоциацията ще решава за протести
От МЗХ обещават повече помощ по de minimis и евтини кредити за бранша
Субсидиите за оранжерийно производство паднаха под дъното. Днес браншът получи потвърждение при срещата с ръководството на земеделското министерство, че обвързаната подкрепа за тях е намалена от 7450 евро за хектар на около 2500 евро, тоест с 66.6%. Средствата, които бяха заделени за оранжерийното производство според предварителния модел на директните плащания от лятото на 2014 г., ще бъдат разпределени между овощарите и производителите на полски зеленчуци. Срещата между Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция (БАПОП) с министъра на земеделието и храните Десислава Танева и заместник-министъра на земеделието и храните Васил Грудев започна днес в 10 часа.
По-късно председателят на УС на БАПОП Красимир Кичуков обясни пред АгроПловдив, че разговорът го е обезсърчил. „Ние произвеждаме 30 процента от плодовете и зеленчуците на българската трапеза, а от сумата по обвързаните плащания, която се разпределя между плодовете, полските и оранжерийните зеленчуци (39.5 млн. лв., ще получим само 6%“, посочи Кичуков. Той припомни, че миналото лято е било подписано споразумение между девет сдружения на овощари и зеленчукопроизводители, в което всички се съгласяват оранжерийните производители да получа 20% от определената помощ.
Прочети още: Не знаем къде отидоха парите на оранжеристите, но в петък ще попитаме – 6.01.2015 г.
Оранжерийните производители на протест: Кой оряза субсидиите ни с 2/3? – 5.01.2015 г.
Директни плащания: за полски зеленчуци 374 €/ha, за оранжерийни 7 460, за плодове 440€ – 12.08.2014 г.
Председателят добави, че производствените разходи на декар оранжерия са 40 000 лева, а 70% от себестойността на продукцията е за отопление. С намаляването на директните плащания за оранжерии помощта за бранша се стапя до 1.32% от всички разходи за производството. „При това ние не получаваме намален акциз за гориво, така както е за другите земеделски производители“, уточни той.
„Тази година повечето от нас няма да разполагат със средства за отопляване на оранжериите, което означава, че ние ще заложим зеленчуците по-късно и нашата реколта ще излезе на пазара заедно с реколтата от полиетиленовите палатки. Знаете ли какво означава това“, попита Красимир Кичуков. „Означава, че отново ще има домати на асфалта. Но кого го е грижа“, уморено въздъхна председателят.
Във вторник, 14 януари, БАПОП ще проведе извънредно събрание, на което членовете на асоциацията ще бъдат запознати с резултата от днешната среща в МЗХ. В същия ден оранжеристите ще трябва да решат дали и как ще протестират.
По-късно МЗХ съобщи
По късно от МЗХ бе изпратено прессъобщение за срещата с БАПОП, озаглавено: „Оранжерийните производители ще получат допълнителни средства“. В информацията се съобщава, че оранжерийните производители ще бъдат подпомогнати с допълнителни средства по схема de minimis и че помощта ще бъде по-голяма в сравнение със същата получавана през 2014 г. На оранжерийните производителите ще бъде предложена схема за предоставяне при облекчени условия на кредит от фонд „Земеделие“.
Заместник – министър Васил Грудев е запознал представителите на БАПОП с писмо на Европейската комисия от 23.10.2014 г., в което Комисията изразява загриженост по отношение на изключително високия размер на ставката за подпомагане по Схемата за оранжерийни зеленчуци. ЕК подчертава, че такава висока ставка няма в нито една държава членка на ЕС и България поставя рекорд в тази насока.