Виж непубликувано досега писмо от ЕК до Съюза на градинарите!
Брюксел няма право да се намесва в националните политики и това правило е залегнало в регламент
![Писмото](http://agroplovdiv.bg/wp-content/uploads/2015/01/Screenshot-2015-01-15-09.16.20-310x200.jpg)
Факсимиле на писмото
В редакцията на АгроПловдив попадна непубликувано досега писмо, изпратено от Jerzy PLEWA от ЕК до Слави Трифонов, който е председател на Съюза на градинарите в България. Писмото е с дата 11 ноември 2014 г. и е пристигнало в отговор на изпратено преди това възражение от страна на организацията на градинарите по повод разпределението на средствата по обвързаните плащания. Както се знае, обвързаните плащания бяха разпределени в приблизително съотношение 70:30 между животновъдите, от една страна, и производителите на плодове и зеленчуци – от друга. Браншът на градинарите и овощарите възропта срещу неподкрепеното от икономически анализ и прогнози разпределение на средствата, решението за което бе взето скорострелно и без одобрението на производителите на зеленчуци и плодове в разгара на лятото.
Защо публикуваме писмото, все пак?
Прочети още: Срещата в МЗХ обезсърчи оранжеристите
Оранжерийните производители на протест: Кой оряза субсидиите ни с 2/3?
Директни плащания: за полски зеленчуци 374 €/ha, за оранжерийни 7 460, за плодове 440€
В края на миналата година оранжерийните производители бяха „халосани“ от внезапно и драстично намаление на оповестените през август 2014 г. субсидии за тях. Все още няма официален документ, който да посочва, че помощта им е орязана с 66.6%. От земеделското министерство обаче потвърдиха слуховете миналата седмица. Зам.-министър Васил Грудев поясни, че от Европейската комисия са направили забележка за високия размер на финансовата помощ за оранжерии. Грудев информира Националната асоциация на производителите на оранжерийна продукция (БАПОП), че през октомври 2014 г. от Брюксел е изпратено писмо, в което се подчертава, че субсидията за оранжерии е свръх висока и размерът ѝ е прецедент в Европейския съюз.
В писмото на г-н Jerzy PLEWA от 11 ноември м.г. обаче четем, че ЕК въобще не се намесва в националните решения за разпределението на средства по обвързаните плащания. Това пасивно отношение дори е залегнало в регламент, който европейският служител цитира. Г-н Плева пише следното: „… решението за това до какъв процент от съответните годишни национални тавани да се използва за финансиране на обвързано c производството подпомагане в полза на определените от държавите членки целеви сектори или
производства, спада към отговорностите на съответната държава членка“. И още: „Комисията не може да се намесва в подготовката на национално равнище на горепосочената нотификация, предвид това, че този въпрос е единствено от компетентността на националните органи.„
От БАПОП бяха категорични пред АгроПловдив, че никой не им е показал въпросното писмо от Брюксел, в което ЕК е реагирала срещу субсидиите за оранжерийна продукция.
Ето и писмото от ЕК до Слави Трифонов в превод:
„ДО д-р инж. Слави Трифонов председател на Управителния съвет Национален съюз на градинарите в България
Електронна поща: bnhu@abv.bg Европейска комисия, 1049 Брюксел, БЕЛГИЯ – Телефон: +32 22991111
Уважаеми г-н Трифонов,
Пиша Ви от името на ресорния член на Европейската комисия в отговор на Вашето писмо, изпратено по електронна поща на 2 септември 2014 г., в което настоятелно призовавате Комисията да отхвърли извършената от България нотификация във връзка със схемата за обвързано c производството подпомагане в периода 2015—2020 г. В него изтъквате, че според Вас предложението, изпратено от българските власти до Комисията, е нелегитимно, несъгласувано и не съответства на становището и предложенията на преобладаваща част от неправителствените организации в България, включително Комисията по земеделие към Народното събрание.
На първо място, следва да се отбележи, че по силата на член 53 от Регламент (ЕС) № 1307/20131 решението за това до какъв процент от съответните годишни национални тавани да се използва за финансиране на обвързано c производството подпомагане в полза на определените от държавите членки целеви сектори или
производства, спада към отговорностите на съответната държава членка.
Съгласно член 52, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 1307/2013 обвързано c производството подпомагане може да се отпуска само на онези сектори или онези региони от дадена държава членка, в които отделни видове селскостопански практики или отделни селскостопански сектори, които са особено важни по икономически, социални или екологични причини, изпитват определени трудности. По смисъла на член 52, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 1307/2013 следва да се счита, че определени видове селскостопански практики или отделни селскостопански сектори изпитват трудности, ако е налице риск от изоставяне или от спад на производството поради, наред c други фактори, ниска рентабилност на извършваната дейност, което оказва неблагоприятно въздействие върху икономическото, социалното или екологичното равновесие в съответния регион или сектор.
Преценката за състоянието на селското стопанство в светлината на разпоредбата на член 52, параграф 3 и решението за това дали да се отпусне обвързано c производството подпомагане и за кои именно отделни селскостопански сектори, съгласно посоченото в член 52, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 1307/2013, спадат към отговорностите на българските компетентни органи.
И накрая, следва да се припомни, че нотифицираните от България мерки за подпомагане не подлежат на одобрение от страна на Комисията (одобрение от Комисията се изисква единствено за решенията по член 53, параграф 4, или, по целесъобразност, за тези по член 53, параграф 6, буква а) от Регламент (ЕС) № 1307/2013). Опасявам се, че ръководените от мен служби не могат да Ви бъдат от помощ по повдигнатия от Вас въпрос, тъй като Комисията не може да се намесва в подготовката на национално равнище на горепосочената нотификация, предвид това, че този въпрос е единствено от компетентността на националните органи. Надявам се, че ще се отнесете c разбиране към факта, че ръководените от мен служби не могат да променят преценката на националните органи за положението на селското стопанство в България, заменяйки я със своя собствена преценка, основана на предоставената от Вас информация в рамките на настоящата преписка, нито да поставят под съмнение процеса на консултации, проведени от националните органи.
Бих искал да Ви уверя, че напълно споделяме Вашата загриженост за защитата на интересите на ЕС и че ръководените от мен служби правят необходимото за осигуряване на отговорното прилагане на общата селскостопанска политика във всички държави членки.
C уважение,
Jerzy PLEWA