Съюзът на говедовъдите иска субсидиите да са на база произведено мляко

Организацията отправя 15 искания в писмо до министър Танева

Родопско късорого говедоСубсидиите за животновъдството да са на база продукция вместо на глава животно. Такава препоръка към министъра на земеделието Десислава Танева отправя в писмо до нея изпълнителният директор на Националния съюз на говедовъдите в България (НСГБ) Михаил Михайлов. Исканията в писмото са 15 и са направени след проведени срещи с бранша през ноември-декември.

По време на „Голямото млечно турне” на НСГБ са се откроили следните основни задачи, които трябва да бъдат решени от министерството и животновъдната наука: 

1. Веднага научните институти да започнат работа по установяване на истинската себестойност на млякото в различните ферми според големината, технологията, района. Това, водещите страни в говедовъдството, вече са го направили (например Доклада на Франция е 36 стр.).

2. Анализ на работата на големите хранителни  вериги. Къде отиват печалбите?

3. Използването на сухото мляко и растителните мазнини в  млекопроизводството – анализ.

4. Анализ за реализирането на животните за месо. Запознавайки се със статистическите данни, се вижда, че нещо не е наред. Според официалните данни годишно в кланици се колят 27-29 хил. говеда, при нормална цифра от минимум  150 хиляди говеда.

5. Субсидиите да се дават на тези, които произвеждат. Въпреки, че НСГБ настояваше помощта от ЕС да се дава за продукция, се премина на двоен вариант и ясно се видя, че само 3 000 ферми са подали молби за предадено  мляко, а за глава животни молбите са 6 000. Не би трябвало в тази група да попадат крави с млечност от 1 693 кг (както се получи сега). Не е нормална такава продуктивност.

6. Научните институти веднага да започнат работа, за да кажат кой модел ферма е най-добър в момента за България. Особено внимание в анализа да се обърне на ферми до 50 крави, защото в голямата си част това са семейни ферми и хората трябва да знаят условията, на които трябва да отговорят и то не само, за да оцелеят те, а и да дават живот в селата. Ние трябва също да знаем след пет години кой ще е най-добрият модул. Например, анализите в световен мащаб показват, че най-уязвими са фермите със 150 до 500 крави. И това, ако важи за България, означава, че фермите над 200 крави ги обричаме, защото помощите почти на всички нива са до 200 броя.

7. Месодайно говедовъдство съществува само като понятие. Да се предприемат мерки за неговото създаване.

8. Обучение на фермерите трябва да е на всички нива, но най-наложително е за позиция „мениджър на ферма“.

9. Липса на квалифицирана работна ръка.

10.  Продължаване дебата за ДДС. Намалената ставка ще бъде ли в полза на фермерите. Да се направи анализ.

11. Контрол на всички нива от БАБХ.

12. След осигуряването на финансов ресурс за мярката „крави под селекционен контрол“, ако не се създадат условия за нейното правилно провеждане, ще продължаваме да отчитаме средна млечност за страната от 3700-3800 кг от крава.

13. Съгласно проведени вече разговори изписване на  ниско лихвените кредитите за изхранване на животните за периода  2009-2012 г.

14. Индиректна помощ. Има възможност за такава и трябва да се използват даденостите

15. Продължаване срещите с фермерите в останалите области на страната с екипите на организаторите.

 

Leave a Comment