Д. Танева: Ще има допълнителни условия и правила за обвързаната подкрепа

Единствено мерките за млечните крави не са предизвикали увеличаване на броя им
Ще има нова мярка за планинското животновъдство, схемата за овцевъдните ферми с до 49 животни е крива

Десислава Танева в СмолянВ края на следващата седмица Министерството на земеделието и храните (МЗХ) ще събера животновъдния бранш, за да обяви и обсъди с него промените, които ще бъдат направени по схемите за обвързана подкрепа. Анализ върху ефекта от прилагането им в последните две години се извършва  от екип на МЗХ и Селскостопанска академия и на негова база министерството ще предложи промени в нотификациите. Това съобщи днес на срещата със земеделски производители в Смолян земеделският министър Десислава Танева. Тя подчерта, че промените ще имат за цел да мотивират сектора да се развива при такава структура на животновъдството, която би понесла очакваните промени в общността.

Бюджетът за обвързаната подкрепа в България е максималният възможен в Европейския съюз, заяви министърът. Тя подчерта, че страната ни има определен бюджет по схемите за подпомагане. „Ние трябва да направим така, че тези средства да се разпределят  към ферми, които имат потенциала да се развиват и да посрещнат идващите промени в политиката на подпомагане в Обединена Европа”, посочи Танева.

Министерството отчита увеличение на заявените площи и животни в абсолютно всички мерки по директните плащания за 2016 г., с изключение на мерките  за млечните крави. „Увеличението на площите за подпомагане е средно по 1 % за Схемите за единно плащане на площ (СЕПП). След приключване на кампанията за директни плащания прави впечатление, че фермерите са се ориентирали да преструктурират стопанствата си в схемата, която получи най-висока ставка миналата година”, допълни Десислава Танева. Тя добави, че ставките не са определени, а се получават на база на общия нотифициран бюджет по съответната схема от Европейската комисия, разделен на съответните допустими площи и/или животни.

„Най-голям ръст, или изкривяване се е получило при схемата за подпомагане на овце във ферми с до 49 броя овце. Тази схема няма да бъде оставена в този вид. Тя е нотифицирана неправилно, защото не трябва фермерите да се мотивират да правят овцевъдни ферми до 49 животни, които по нито един анализ няма как да са ефективни”, поясни земеделският министър.

Министърът на земеделието и храните уточни, че в схемите за обвързана подкрепа за първи път ще бъде предложена мярка за планинското животновъдство, където броят на животните ще бъде по-малък и ще бъде отделна схема.

Относно правилата за провеждането на селекционния контрол в България, министър Танева заяви, че се наблюдава увеличение  на животните. „С анализ и предложенията, които ще отправим към бранша, схемите за подпомагане ще включват и допълнителни условия и правила на прилагането, както на обвързаната подкрепа, така и на други условия на функциониране на сектора”, каза още тя.

Leave a Comment