Антракс в област Силистра! Няма болни хора, успокоява БАБХ

Точно преди година мъж от Варненско почина от острата заразна болест

крави в Асеница - 96Четири говеда от две стада в село Ситово, област Силистра, са умрели от антракс. Диагнозата е на база първоначални лабораторни изследвания, съобщиха от Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ). Окончателните резултати ще са готови до края на седмицата. Изпратени са и проби за микробиологично изследване, за да бъде проверена и вероятността от отравяне, или заразяване на животните с друга болест чрез водопой от заразен водоизточник.

По информация на РЗИ – Силистра, към момента няма данни за заболели хора. Болестта е зооноза, тоест пренася се от животни към хора. След проверка е установено, че няма данни месо от заразените животни да е консумирано или реализирано в търговската мрежа. Припомняме, че през юли миналата година 53-годишен мъж, стопанин на болни от антракс крави в село Млада гвардия, област Варна, почина от антракс, като преди това продаде месото на болно животно и постави под риск здравето на евентуални потребители. Бързата намеса на властите спря разпространението на острата заразна болест.

С решение на Кризисния щаб с Централно управление на БАБХ е предприето превантивно ваксиниране на всички възприемчиви животни в селото. И в двата животновъдни обекта със съмнение за болестта антракс е наложена пълна забрана за реализация на продукти от животните. Труповете на умрелите от антракс животни,  суровото мляко, фуражът и контаминирания материал в обектите са унищожени чрез загробване на място, под официален надзор, по начин недопускащ разпространяване на болестта, съгласно изискванията на европейското законодателство. Извършва се механично почистване и дезинфекция на сградите, помещенията, в които се отглеждат животни и оборудването, включително и превозните средства влизащи и напускащи обектите по начин, гарантиращ унищожаване на причинителя на болестта. Забранено е придвижването на едри, дребни преживни и еднокопитни животни към и от територията на заразеното населено място.

До този момент животните не са подлежали на ваксинация, защото последните 30 години в населеното място не е констатирано заболяването. Предстои свикване на Общинска епизоотична комисия за обявяване на мерки за неразпространение на болестта.

Leave a Comment