Дефицитът на почвена влага остава лимитиращ фактор за вегетацията на засетите есенни посеви

286709

Седмична агрометеорологична прогноза за периода 11. 11 – 17. 11. 2022 г.

Дукена Жолева, агрометеоролог при НИМХ

През повечето дни от следващия седемдневен период агрометеорологичните условия ще се определят от температури близки до климатичните норми. В началото на периода се прогнозират валежи, но те ще бъдат без стопанско значение и дефицитът на почвена влага остава лимитиращ фактор за вегетацията на засетите есенни посеви.

В южните райони и през следващия период отсъствието на влага в горните почвени слоеве ще задържа поникването на зимните житни култури. Вследствие задълбочилото се есенно засушаване посевите с пшеница в Дунавската равнина и в източните райони на страната са неравномерно поникнали. Част от намиращите се в начален стадий от вегетацията си зимни житни култури са в критично състояние. Повишена е  вероятността на места в югоизточните райони за изсъхване на покълналите семена и поникналите, недобре вкоренени, посеви.

И през следващия период сухата и сбита почва ще възпрепятства провеждането на сезонните почвообработки и ще забави, след агротехническите срокове, приключването  сеитбата на зимните житни култури.

Вероятност за валежи и положителна промяна в агрометеорологичните условия се прогнозира в края на следващия седемдневен период..

През повечето дни от периода условията ще позволяват извършване на фитосанитарни дейности при овошките. Краят на второто десетдневие на ноември е подходящ срок за засаждане на овощни култури.

Leave a Comment