Токсичното наследство в почвата и околната среда от войната в Украйна

войната Украйна
Инвазията на Русия оставя токсични следи на украинска земя, замърсява посевите и представлява сериозен дългосрочен риск за човешкото здраве.
На 6 юни 2022 г. сателитни снимки заснеха стотици кратери, направени от артилерийски снаряди, и дупка с ширина 40 метра, оставена от бомба в полета около село Довхенке, в източна Украйна. Това е само едно място, останало белязано от руската инвазия, а войната продължава.

Сред изпъстрения пейзаж и изгорелите сгради на Довхенке тежки метали, гориво и химически остатъци от боеприпаси и ракети са се просмукали в почвата.

Въпреки че пълната степен на замърсяване на почвата в Украйна все още не е известна, има опасения, че конфликтът ще причини дълготрайни щети на селскостопанската производителност на страната. Украйна е един от най-важните световни производители и износители на зърнени и маслодайни семена, включително царевица, пшеница, ечемик и слънчогледово масло. Широко разпространеното замърсяване, причинено от конфликта, също застрашава местната дива природа и здравето на общностите, които са изложени на риск от консумация на замърсени култури. Това пише днес в задълбочено проучване на проблема Би Би Си. Препубликуваме го със снимката с някои съкращения.

Украинското правителство поиска от Програмата на ООН за околната среда (UNEP) да му помогне да оцени екологичните щети,

нанесени от конфликта. Предварителният мониторинг на агенцията и нейните партньори предполага, че градските и селските пейзажи могат да бъдат оставени с „ токсично наследство за бъдещите поколения “.

Атаките в цяла Украйна вече доведоха до унищожаването на химически фабрики или съоръжения за съхранение на отпадъци, което води до коктейл от проблеми със замърсяването. Последните данни, събрани през януари от UNEP, изчисляват, че 618 индустриални или критични инфраструктурни обекта са били повредени или унищожени през годината от началото на войната. UNEP счита това за консервативни оценки, които са индикативни, но далеч от убедителни. Очаква се реалните числа да бъдат значително по-високи.

„Много доклади не могат да бъдат проверени“, казва Андреа Хинууд, главен учен на UNEP.

Специална работна група, координирана от Екологичния инспекторат на Украйна, разследва екологични престъпления като атаки срещу водни съоръжения, химически фабрики и атомни електроцентрали. UNEP предупреждава , че тази оценка на въздействието може да бъде „колосална задача предвид мащаба и географското разпространение на докладваните инциденти“.

Екологичните групи вече внимателно документират щетите, така че да знаят къде да насочат усилията за възстановяване и почистване, след като конфликтът приключи.

Но могат ли украинските култури и осквернената почва да бъдат рекултивирани?

Никой не може да каже категорично на този етап, но експертите са съгласни, че това ще изисква огромни усилия и че няма да бъде универсално решение, тъй като замърсяването е специфично за местоположението. Усилията за почистване може да включват използване на микроби за разграждане на нефтени разливи или отглеждане на растения като папрат и слънчоглед за извличане на определени токсични химикали или стабилизиране на почвата.

Някои от най-засегнатите райони на Украйна са в южните и източните части на страната, които също имат най-плодородната почва, казва Евгения Засядко, ръководител на климата в EcoAction, украинска организация с нестопанска цел, която изгражда база данни, документираща въздействието върху околната среда от войната на Русия. Към днешна дата EcoAction е документирал 841 инцидента , използвайки данни от отворен код.

Физическото замърсяване на почвата възниква, когато тежки машини уплътняват почвата , когато експлозии създават кратери и нарушават температурата или когато пожари директно увреждат екосистемите, според UNEP.

Мини или ракети, горива и смазочни материали от военни превозни средства и продукти от горенето водят до химическо замърсяване на украинските почви, казва Засядко. „Вредните вещества могат да мигрират в растенията, растящи на тази земя, така че храната може да се превърне в отрова за тези, които я консумират“, казва тя.

Когато са използвани редица боеприпаси, токсичността на почвата може да бъде постоянна и трудна за премахване, така че местата трябва да бъдат приоритизирани в зависимост от нивото на щетите, казва Хинууд. Прекомерните бомбардировки на места като Мариупол, пристанищен град с множество видове индустрия и градско развитие, поставят огромни предизвикателства по отношение на възстановяването на културите, казва тя. „Ако имате щети върху градската инфраструктура, инфраструктурата за отпадъчни води, може би заводи за производство на химикали, имате множество въздействия върху околната среда там“, казва тя.

Засядко се надява, че замърсените почви няма да бъдат пренебрегнати след войната. „Трябва да запазим това на дневен ред.

Дори войната да спре сега, ще се сблъскаме с последици за околната среда години наред;

трябва да се справим с това.“

Тя казва, че в момента „няма много информация за това как правителството ще действа“.

По отношение на възстановяването, Засядко се надява, че някои от най-повредените райони ще бъдат определени като зони за опазване на природата и ще им бъде позволено да се възстановят. „Но всичко трябва да се реши индивидуално и зависи от нивото на замърсяване и за какво ще се използва“, казва тя.

Мониторингът е от решаващо значение за насочване на усилията за възстановяване към обекти с най-висок приоритет, казва Вим Звайненбург, старши изследовател, работещ по околната среда и конфликтите за Pax, нидерландска мирна организация с нестопанска цел. Pax използва сателитни изображения и данни с отворен код, за да идентифицира и картографира инциденти със замърсяване, включително 213 докладвани военни действия върху енергийната инфраструктура .

Въпреки че замърсяването може да има отрицателно въздействие върху производителността на почвата , културите не винаги са видимо засегнати със забавен растеж , казва Звайненбург. И все пак той предполага и без почвен анализ, че земята е наситена с метали с военен произход и съставки на боеприпаси като токсичния експлозивен химикал TNT, което може да изисква по-нататъшно разследване.

По време на война, когато няма инфраструктура за управление на отпадъците, отпадъците се натрупват в нерегламентирани или неофициални сметища в покрайнините на градовете, казва Звайненбург. „Тогава инфилтратът от битовите отпадъци попада в почвата и подпочвените води, защото вече никой не събира отпадъците“, казва той. Ако подземната инфраструктура бъде повредена по време на конфликт, необработените отпадни води могат да бъдат изпуснати в почвата.

Както Маркос Орелана, специалният докладчик на ООН за токсичните вещества и правата на човека, обяснява, „въоръженият конфликт е усилвател на замърсяването“.

„Това подкопава способността на държавата да контролира ефективно опасните вещества и отпадъците на територията и всичко това води до повишено замърсяване и повишено излагане на хората на опасни вещества“, казва той. „Всеки има право да живее в нетоксична среда.“

Веднъж попаднали в околната среда, замърсителите могат да представляват сериозен риск за човешкото здраве и да бъдат трудни за отстраняване.

Три и половина десетилетия след катастрофата в Чернобил през 1986 г. посевите в района все още са замърсени

с радиоактивност и настоящият конфликт изостря ситуацията. Ако замърсените почви са нарушени от интензивен трафик, войски, които копаят окопи или артилерийски снаряди, „винаги има потенциал повече от това замърсяване да се разпространи по-широко“, казва Дейвид Сантило, учен от изследователските лаборатории на Грийнпийс към Университета на Ексетър в Обединеното кралство.

„Радиоактивните вещества ще съществуват десетки хиляди, ако не и стотици хиляди години, защото те просто се разпадат толкова бавно и остават проблем през целия този период – наистина не искате да ги разпространявате наоколо“, предупреждава той.

Екипът на Сантило установи, че местните общности, базирани извън зоната за забрана на Чернобил преди инвазията на Русия, са били изложени на високи нива на радиоактивни изотопи чрез пиене на краве мляко и ядене на зърнени храни като пшеница, ръж и овес, отгледани на замърсена земя на 50 км (31 мили) южно от електроцентралата между 2011 г. и 2019 г. Проучването се фокусира върху изотопа стронций-90, който след като попадне в почвата, започва да се отделя. В кисели почви с ниски нива на калций, тази подвижна, водоразтворима форма може да бъде по-лесно усвоена от растенията . Правителственият мониторинг на събраните храни, съдържащи стронций в Украйна, приключи през 2013 г., но авторите на изследването твърдят, че е ясно, че това трябва да продължи.

Излагането на радиоактивни изотопи може да увреди човешкото здраве. При високи дози острите ефекти включват лъчева болест, повръщане, косопад и радиационни изгаряния, докато дългосрочните въздействия включват по-висок риск от рак .

Други опасни замърсители в Украйна са уранът и арсенът. Според UNEP проучванията преди конфликта показват значително замърсяване , включително арсен, във и около минните дейности в региона на Донбас, а също и около обектите за добив и обработка на уран. UNEP предупреждава, че рискът от разпространение на това съществуващо замърсяване поради липса на управление и надзор може да се изостри от конфликта, но докато не бъдат извършени допълнителни проби и анализи, никой не знае истинската степен на това.

След като замърсители, като тежки метали и радиоактивни вещества, попаднат в почвата , растенията могат да ги абсорбират чрез кореновата си система и хората могат да ги погълнат . Но Звайненбург казва, че няма много изследвания, които да показват, че тежките метали, използвани във войната, попадат в хранителната верига или се усвояват на тревожни нива. „Бих се тревожил повече за пестицидите върху културите, които не се проверяват за безопасни нива“, казва той.

Повечето химически агенти, токсични за хората, са вредни и за други гръбначни животни и когато се задържат в растенията, могат да доведат до проблеми с развитието на тревопасните .

Замърсяването на почвата, причинено от военни действия, води до много различни проблеми, казва Ганга Хетиараччи, химик по почвата в Канзаския държавен университет. „Това не е само химическо; то е и физическо, и биологично. Почвите могат да бъдат засегнати в продължение на десетилетия или повече заради военен конфликт.“ Използването на тежки машини и оборудване може да уплътни почвата и да увреди екосистемата от микроби, живеещи в нея, дори и без химическо замърсяване, казва тя. Добре структурирана почва с въздушни джобове и пространство за оттичане на вода , заедно с разнообразен и процъфтяващ микробиом, са необходими за здравословен и продуктивен растеж на културите.

 

Leave a Comment