ООН: Очертава се катастрофална криза с глада през 2023 г. и миграция към Европа

Световната програма по храните призова държавите за повече дарения, за да се осигури прехраната на по-бедните държави на земята

гладуващиКитай и други могъщи държави трябва да се засилят, за да помогнат на света да се отклони от потенциално „катастрофална“ криза с глада тази година, каза новият ръководител на Световната програма по храните на ООН (WFP).

Американският дипломат Синди Маккейн каза, че ЕС и САЩ трябва да гледат на световния глад като на проблем на националната сигурност поради въздействието му върху миграцията. Освен това тя обвини Русия, че използва глада като „оръжие за война“, като възпрепятства износа на украинско зърно, посочва Политико.

Броят на хората, изправени пред продоволствена несигурност по света, нарасна до рекордните 345 милиона в края на миналата година, спрямо 282 милиона през 2021 г., според данните на WFP.

Тази година може да бъде още по-лоша, предупреди Маккейн, тъй като Африканският рог ще преживее най-тежката си суша от 40 години, а Хаити е изправен пред рязко нарастване на продоволствената несигурност, наред с други фактори. „2023 г. ще бъде катастрофална, ако не се захванем за работа и не съберем парите, от които се нуждаем“, каза тя. „Имаме нужда от много повече, отколкото преди.“

Незападните страни, които традиционно допринасят много по-малко за WFP, трябва да се активизират, за да покрият дефицита, каза Маккейн, посочвайки конкретно Китай и богатите на петрол арабски страни от Персийския залив. Китай е допринесъл само с 11 милиона долара за средствата на WFP миналата година, в сравнение със 7,2 милиарда долара, дарени от САЩ

„Има някои държави, които просто не са участвали или са участвали по много слаб начин. Бих искала да насърча нашите приятели от Близкия изток да се включат малко повече; Бих искала да насърча Китай да се включи малко повече“, каза Маккейн. „Всеки регион, всяка страна трябва да увеличи финансирането.“

Молбите й обаче може да не бъдат чути, като се има предвид нарастващото геополитическо напрежение между САЩ и Китай. Последните шестима изпълнителни директори на WFP са американци, датиращи от 1992 г., и Пекин може да предпочете да разпределя помощта по свои собствени канали. Миналото лято, например, Китай изпрати хранителна помощ директно до Африканския рог след суша там.

Страните, които се колебаят да хвърлят повече пари за хранителна помощ, трябва да помислят за алтернативата, каза Маккейн, особено тези в Европа, които вероятно ще поемат тежестта на всяка нова миграционна вълна от Африка и Близкия изток.

„Продоволствената сигурност е въпрос на националната сигурност“, каза тя. „Нито един бежанец не иска да напусне родината си, но е принуден да го направи, защото няма достатъчно храна и не може да изхрани семействата си. Така че всичко се свежда до това, че ако искате стабилен свят, храната е основен играч в това.“

WFP вече трябва да взема брутални решения, въпреки че спечели рекордните 14,2 милиарда долара миналата година – повече от два пъти повече от това, което събра през 2017 г. През февруари например организацията каза, че недостигът на финансиране я принуждава да намали хранителните дажби за живеещите бежанци рохингия в лагери в Бангладеш.

 

Leave a Comment