Фермерите да се сдружат и да изградят инсталации за биогаз. Изплащат се за 10 години

Инвестицията е 1500-2000 евро за 1 киловат, но има възможности за финансиране по три програми

12 са изградените у нас до момента инсталации за биогаз

Автор: Мартин Иванов

Какви са плюсовете от изграждане на инсталации за производството на биогаз разкриха днес на пресконференция представители на фондация „Околна среда и земеделие”. И тъй като инвестициите в подобни съоръжения са изключително скъпи, те посъветваха фермерите да се сдружават, за да се справят. В същото време обясниха, че биогаз инсталациите се изплащат за 10 години.

биогаз - пресконференция

Освен устойчивост, производството на биогаз у нас може да доведе до спиране на обезлюдяването на малките населени места и създаване на нови работни места, заявиха от  фондация „Околна среда и земеделие”, която заедно с 8 европейски организации са партньори по международен проект „Устойчив газ“. Той е стартирал през 2012 година и предстои да приключи през март тази година. Целта му е да се повиши информираността на биопроизводителите за предимствата от изграждане на подобни инсталации.

„Когато започнахме с проекта, имаше само 2 инсталации, а сега по официални данни на Агенцията за устойчиво енергийно развитие, те са 12, заяви Борислав Сандов, координатор по проекта. Инвестицията за производство на 1 квтч. енергия  възлиза на между 1500  и 2000 евро, докато цената му е само 10 евро цента. Вложените средства в подобна инсталация могат да се възвърнат за около 10 години, докато например капиталовложенията за изграждането на една атомна централа се връщат в рамките на 40-50 години.

 

На производството на биогаз у нас обаче не трябва да гледа като на една манна небесна, а по-скоро като инсталация за биогазвъзможност за създаване на енергийна независимост на отделни населени места или производства, посочи Сандов. Един от плюсовете при производството на биогаз е, че от остатъчната маса от отпадъците- животински или растителни, може практически да се произведе биотор. „Опитваме се да убедим биопроизводителите, че с подобни инсталации сами могат да си произвеждат и биотор”, допълни той.

Освен това при производството на енергия от биогаз винаги има остатъчна топлина, която може да се ползва за отоплението и на други обществени сгради както е в Германия например.

Производството на биогаз в Европа осигурява близо 95 000 работни места, като до момента има над 4500 работещи инсталации.

„Можем да приложим германския опит във финансирането на изграждането на подобни инсталации, където държавата подпомага фермерите чрез специален гаранционен фонд”, заяви в отговор на въпрос на Агро Пловдив Борислав Сандов. Освен това финансиране може да се получи и по  ОП „Региони в растеж” и програмата Хоризонт 2020”.

Една от мерките за агроекология в Програмата за развитие на селските райони също може да се  използва като източник на финансиране. Целта обаче е не всички да се втурнат в изграждане на инсталации за биогаз, и така да се повтори негативния ефект с изграждането на соларните паркове и другите централи за алтернативно производство на електроенергия, а фермерите да осъзнаят как правилно да оползотворят остатъчните от дейността им продукти.

От фондацията вече са провели два учебни семинара за запознаване с технологиите за производство на биогаз в Свищов и София, към които е имало голям интерес. В момента в сайта на проекта тече безплатно онлайн обучение. „Интересът към това обучение доказва, че ВЕИ не е само мръсна дума и че както се смята  чрез предлагането на зелена енергия, само се бърка в джоба на фермерите”, заяви Албена Симеонова, председател на фондацията и съпредседател на асоциация „Биопроизводители”.

Според нея и у нас е напълно осъществимо една подобна инсталация да захранва с енергия някое по-малко населено място, каквито примери има и в Германия. Стига да се научим да гледаме на отпадъците като суровина за производството на биогаз.

„Аз съм биофермер и знам колко струва един тон биотор, внос от Холандия, и колко би ми излязъл, ако си го произвеждам сама”, допълни тя. Фермерите според нея могат да се сдружават, за да създават по-лесно подобни инсталации за биогаз. Вече има подобни примери на кооперативи- край град Лом и в село Зимница. Един от най-големите производители на оранжерийни краставици в Пазарджишко също изгражда подобна инсталация. У нас към момента обаче липсва експертна оценка за това какъв е капацитетът на производството на биогаз, заключиха експертите.

Прочети още: Испанската Eqtec: 3.5 млн.€ струва инсталация за биогаз с мощност 1 мВт

Мандра, която прави биогаз от цвик, спечели купата за ВЕИ

Инсталациите за биогаз ще са хит през 2014-2020 г.

Фермери и други вдигат пет инсталации за биогаз в Пловдивско

Последната открита централа за ток от биомаса в Пловдивско е близка до „Белла“

 

 

Leave a Comment